Stroke után: miért fontos a sport a rehabilitációban?

Az aktív életmód erősebbé, kitartóbbá tesz, javítja a szívműködést, csökkenti a koleszterinszintet, a vérnyomást és a nyugalmi pulzust, jót tesz továbbá a mentális képességeknek, a hangulatnak és az önbizalomnak is.

A stroke túlélői számára mindez nemcsak gyorsabb rehabilitációt, az életminőség jelentős javulását eredményezi, de egy következő stroke bekövetkeztének valószínűségét is jelentősen csökkenti, egyes esetekben pedig akár az önálló élet garanciája is lehet.

Ennek ellenére a felmérések szerint a stroke-on átesett emberek csak kis része kezd rendszeres testedzésbe - ami tekintve, hogy milyen súlyos betegségen vannak túl, érthető is. Az érintetteknek első lépésben fontos tehát tudatosítaniuk, hogy a mozgás nagyon fontos eleme a gyógyulásnak - akárcsak az újabb agyvérzés megelőzésének. Ha a szándék megvan, elengedhetetlen az is, hogy megbeszéljék orvosukkal a lehetőségeiket és a legjobb gyakorlatokat, mielőtt belefognak egy edzésprogramba.

A stroke-on átesett betegek a rehabilitáció során újra tanulnak járni, beszélni

A stroke-on átesett betegek a rehabilitáció során újra tanulnak járni, beszélni Argye Beth Hillis, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem orvosi karának neurológusa szerint minden mozgás jobb, mint csak egy helyben ülni, és várni a gyógyulást. "Bármilyen aerob edzés hasznos - ide tartozik az úszás, a kocogás és minden egyéb, ami növeli a pulzust és segíti a fogyást" - mondta az Everydayhealth nevű egészségügyi portálnak. A véleménye tudományos eredményekkel is alátámasztható: egy 256 fővel végzett dán vizsgálat szerint azok a stroke túlélők gyógyultak a legjobban, akik mind annak bekövetkezte előtt, mind utána a legtöbbet sportoltak. E kedvező eredmények annak köszönhetők, hogy a rendszeres mozgás hatására javul a koleszterinszint és a vérnyomás és csökken a testsúly, amelyek a stroke fontos rizikófaktorai. Sportolás hatására enyhül a stressz és a depresszió is, amelyek pedig szintén a stroke és egyéb szívbetegségek veszélyeztető tényezői közé tartoznak.

Stroke után: hogyan kezdjünk bele?

A stroke után kétféle forgatókönyv képzelhető el. Szerencsésebb esetben nem maradt utána súlyos testi károsodás. Ilyenkor azonnal elkezdhető a mozgás, amint a kezelőorvos engedélyt ad rá, de nagyon fontos lassan haladni, és időtől időre egyeztetni vele, nehogy túlerőltesse magát az ember. A másik eset, ha a stroke következtében a mozgás károsodott. Ilyenkor értelemszerűen csak a kiesett vagy károsodott funkciók helyreállítását érintő rehabilitációs program után merülhet egyáltalán fel, hogy a beteg visszatérjen a megszokott mozgáshoz.

A rehabilitáció fizikoterápiás kezeléssel egészíthető ki. Amint megengedett, először is próbáljuk magunkat minél több egyszerű mozgásra bírni, például többet sétálni. A szakemberek szerint stroke után arra kell törekedni, hogy végezzünk legalább félórányi testmozgást heti három-négy alkalommal, vagy akár ennél többször is: minél többet eddzünk (az ésszerű kereteken belül), annál jobbat teszünk a szervezetünkkel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra