Ne legyen még egy infarktusa: tippek szívinfarktus utánra

Infarktus után mindenki egy kicsit átértékeli az életét. Sokan úgy fogják fel, hogy kaptak egy második esélyt - ennek megfelelően mindent megtesznek azért, hogy ne történjen meg újra a baj. A lelkesedés azonban hamar elmúlhat...

... és bizony az ember újra a kórházban találja magát - ha szerencséje van! Az infarktus utáni nehéz napoknak, a regeneráció heteinek a hatása, az ijedtség, az aggodalom, az életben maradás miatt érzett hála ugyanis könnyen elmúlhat, és a helyét átveszik a régi, rossz szokások, beidegződések. Természetesen vannak olyanok, akik tényleg sorsfordítóként élik meg a szívrohamot, infarktust. Egy olyan jelnek, mely figyelmezteti őket arra, hogy valamit rosszul csináltak, valamin változtatni kell. Változni azonban nem könnyű, különösen akkor, ha azt se nagyon tudjuk, miként kezdjünk hozzá!

A bölcs orvosi tanácsok

Egy infarktuson átesett ember számára az elsődleges tanácsadó, információforrás és bizalmas maga a kezelőorvos: érdemes (sőt kell is!) minél többet kérdezni tőle, elmondani neki a terveinket, kikérni a véleményét még apróságnak tűnő változtatásokról is. A találkozókra, megbeszélésekre mindenképpen vigyünk magunkkal egy jegyzetfüzetet, így semmi sem fog elfelejtődni! Ha új dolgot szeretnénk kipróbálni, akkor erről is érdemes vele egyeztetni. A tanácsokat, előírásokat természetesen tartsuk is be, és ügyeljünk a gyógyszerszedésre; a kontrollvizsgálatokat se feledjük!

Ne legyen még egy infarktusa: tippek szívinfarktus utánra
Ne legyen még egy infarktusa: tippek szívinfarktus utánra

Vissza a régi kerékvágásba

Talán mindenkinek az az első kérdése: mikor élhetem újra ugyanúgy az életem, mint azelőtt? Tulajdonképpen a kérdés feltevése is helytelen, hiszen az ugyanúgy gyakran nem a legegészségesebb életmódot jelenti. Ha arra kíváncsi valaki, mikor térhet vissza a régi, megszokott tevékenységeihez, arra pedig nincs általános válasz. Az egyén állapotától, az infarktus súlyosságától, az esetleges szövődményektől és a lehetséges egyéb betegségektől függ - meg persze attól, hogy milyen szokásaink voltak korábban. Nem szabad elhamarkodottan döntést hozni, és azonnal visszatérni a munkához, a sporthoz vagy éppen a ház körüli munkákhoz! Kezdjünk mindent lassan, óvatosan, fokozatosan, hagyjunk időt a szervezetünknek a gyógyuláshoz. Ez a fokozatosság természetesen a munkára, sőt a szexuális életre is igaz. Ne tegyük ki magunkat túl nagy stressznek, várjunk inkább néhány hetet, mielőtt újra belekezdünk valamilyen - korábban könnyűnek és mindennaposnak tartott - feladatba.

Váltsunk életmódot!

Akármilyen volt is az életmódunk az infarktus előtt, itt az ideje, hogy elkezdjünk egy igazán szívbarát életet élni! Természetesen ehhez ismerni kell azokat a rizikófaktorokat, melyek rossz hatással lehetnek szívünk egészségére. Ezek a dohányzás, a túlságosan zsíros vagy fűszeres ételek, a túl sok alkoholfogyasztás, a stresszes és mozgásszegény életmód. Feladatunk tehát egyszerű: mozogjunk többet, szokjunk le a dohányzásról , éljünk nyugodtabban és táplálkozzunk egészségesen, kiegyensúlyozottan! Személyiségünktől függ, hogy melyik tennivalót vesszük előre a sorban, sőt az is előfordulhat, hogy egyik pillanatról a másikra meg tudunk változni.

A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a lassú, fokozatos, megfontolt, de szigorú terven alapuló életmódváltásnak a hatásai is jobbak és alacsonyabb a visszaesés veszélye is. Kérjünk tehát segítséget, legyen szó akár a dohányzásról való leszokásról, akár az egészségesebb falatok elkészítésének a megtanulásáról.

Sokan azért rettennek vissza az új életmódtól, mert az közel sem hasonlít arra, amit az évek folyamán megszoktak. Gondoljunk azonban arra, hogy az egészségünkért teszünk - sőt egy-egy egészséges szokást megkedvelni sem lesz olyan nehéz!

Nézze meg a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát a Score-táblázat segítségével !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra