Drótok az erekben: így segít a stent

A koszorúér-betegség igazi népbetegségnek számít a fejlett ipari országokban, mi több, a vezető halálokok közé tartozik. A probléma kezelése gyakran egy apró rácshenger beültetésével zajlik, amely úgy támasztja meg az eret belülről, mint sámfa a cipőt.

Milyen jelek utalhatnak koszorúér-betegségre? Hogyan lehet megelőzni a problémát? Részletek itt.

A koszorúerek szűkületét érelmeszesedés okozza. Az ütőerek falában létrejövő, zsírt és koleszterint tartalmazó lerakódások az évek, évtizedek során folyamatosan növekedve gátolják a szívizomzat megfelelő oxigénellátását, aminek súlyos esetben infarktus, szívelégtelenség és hirtelen szívhalál lehet a következménye. A betegség terápiájában a gyógyszeres kezelés mellett bypass műtét és a koszorúerek katéteres tágítása jöhet szóba.

A stent belülről támasztja meg az elszűkült koszorúeret
A stent belülről támasztja meg az elszűkült koszorúeret

Ez utóbbi beavatkozást évente tízezres nagyságrendben végzik el Magyarországon. Az eljárás lényege, hogy a diagnosztikai eszközként is használt katéter segítségével egy stentnek nevezett eszközt juttatnak a megtágítandó érszakaszhoz. Az implantátum többféle anyagból készülhet, és ma már létezik olyan konstrukció is, amely a beültetést követően fokozatosan felszívódik a szervezetben. Ennek köszönhetően az érfal gyorsan visszanyeri természetes tágulási képességét és alakját.

A legfeljebb néhány centiméter hosszú stentet ballon katéterre rögzítve viszik fel a szűkület helyére, ahol a ballon felfújásával belülről feszítik neki az érfalnak, amelyben rögzülve a továbbiakban sem fog elmozdulni. Függően attól, hogy a páciens szervezetében hány helyen alakult ki érszűkület, akár több stent beültetésére is szükség lehet.

Az implantátum behelyezésének folyamatát mutatja be a WebMD illusztrációja:

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra