Az agyban kezdődik a megszakadt szív
Az agyműködés valóban képes közvetlenül befolyásolni a szívizomzatot egy új kutatás szerint: egy svájci vizsgálat első ízben mutatott ki közvetlen kapcsolatot az agy bizonyos régiói és a "megtört szív" szindróma (Takotsubo-szindróma, TTS) között.
Egy neurológusokból és kardiológusokból álló kutatócsoport közvetlen összefüggést mutatott ki az agyműködés és a szívizomzat gyengülésével járó Takotsubo-szindróma között a Zürichi Egyetemi Klinika InterTAK nevű regisztrációs adatbázisának felhasználásával - írja a MedicalOnline.
Gyakran halljuk, olvassuk azt a kifejezést, hogy valakinek összetört vagy megszakadt a szíve. Előfordul, hogy szerelmesek néhány nap vagy hét különbséggel halnak meg - ilyenkor beszélünk az összetört szív szindrómáról. Mit érdemes tudni a problémáról? Kattintson!
Főként nőket érint
A "megtört szív" szindróma egy szívizombántalom, általában erős érzelmi vagy fizikai hatás következtében megjelenő átmeneti szívbetegség - egy szerettünk elvesztése, egy trauma, düh, félelem, de extrém erős örömérzet is kiválthatja. Leginkább az 50-es korosztályra jellemző probléma, 90 százalékban nőket érint. Jellemző tünetei a mellkasifájdalomés a légszomj, akárcsak az infarktus esetében, ezért a páciensek gyakran keverik össze a szívrohammal.

Közvetlen összefüggés az agy aktivitása és a TTS között
A több mint nyolc éves vizsgálat során először TTS-ben szenvedő betegek agyáról készült MRI-felvételeket hasonlítottak össze egészséges személyek hasonló felvételeivel, hogy azonosítsák a fő különbségeket. A vizsgálat során kiderült, hogy az érzelmek feldolgozásáért felelős agyterületek és a test akaratlan működéséért felelős autonóm idegrendszer közötti kommunikáció a TTS során jelentősen lecsökken: ez azt jelenti, hogy közvetlen összefüggés fedezhető fel bizonyos agyterületek funkcionális aktivitása és a TTS között.
A TTS során pont azoknak az agyterületeknek - hypothalamus, amygdala - a kommunikációja csökken, melyek a stresszhelyzetre adott válasz irányításáért felelősek. A jövőben éppen ezért főleg ezekre a területekre koncentrálnak majd a további vizsgálatok, hogy később diagnosztikai, preventív és terápiás eszközöket dolgozzanak ki a TTS vonatkozásában.
Értékelje a cikket!