A legfontosabb ásványi anyagok az egészséges szívműködéshez

A szívbetegségek tünetei jellemzően idősebb korban jelentkeznek, azonban a kóros állapothoz vezető károsodások már jóval fiatalabb korban elkezdődhetnek. Ahhoz, hogy mindezt elkerülhessük, érdemes odafigyelni a megelőzésre.

Magnézium - minden fontos biológiai folyamathoz nélkülözhetetlen

Az egészséges életmód alapvető szabályainak betartása mellett hasznos, ha kiemelt figyelmet fordítunk a szív egészségét befolyásoló ásványi anyagok rendszeres fogyasztására. Ennek fontos eleme a magnézium , amely a természetben kőzetekben és ásványvizekben fordul elő nagyobb mennyiségben. A csillogó, ezüst-fehér, puha könnyűfém a testünkben ionos formában, legnagyobbrészt a csontjainkban van jelen.

A magnézium legjobb étrendi forrásai A magnézium szervezetünk több mint 300 biokémiai folyamatához elengedhetetlen, ezért nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a megfelelő mennyiség beviteléről. Mutatjuk, milyen ételeket érdemes beépíteni az étrendünkbe a cél elérése érdekében.

Bár mennyisége a szervezetünkben csekélynek mondható, mégis szinte minden fontosabb biológiai folyamathoz nélkülözhetetlen. Amellett, hogy részt vesz a csontok és fogak felépítésében, az energiatermelésben, az idegrendszer és izomzat működésében, a fehérjék és nukleinsavak szintézisében, komoly hatással van a szív- és érrendszer működésére is. Hiánya esetén megnő a különböző szívbetegségek, például a szívinfarktus kockázata.

Kálium - az egészséges szívműködés alapja

A magnézium mellett a kálium a másik olyan ásványi anyag, amely számos feladata mellett jelentősen hozzájárul az egészséges szívműködéshez. A nátriummal együtt részt vesz az ingerületi folyamatokban, az ideg- és izomműködésben, a sav-bázis egyensúlyban és az ozmotikus nyomás fenntartásában. Segíti a sejtek tápanyagfelvételét, csökkenti a vérnyomást, a vesekőképződést, a stroke és szívbetegségek kockázatát is. Hiánya ingerképzési és vezetési zavart okozhat a szívizomzatban, ami akár súlyos ritmuszavarokhoz vezethet.

Az ásványi anyagokat táplálékkiegészítőkkel is pótolhatjuk. Fotó: Getty Images
Az ásványi anyagokat táplálékkiegészítőkkel is pótolhatjuk. Fotó: Getty Images

A kálium a természetben elemi állapotban nem fordul elő, csak vegyületi formában. Szervezetünkben a legnagyobb részben az izomszövetekben - például a szívizomszövetben - jelenik meg; mennyisége jelentősen függ az életkortól, nemtől és testtömegtől. Általánosságban elmondható, hogy fiatalabb korban, illetve a férfiaknál nagyobb mennyiségben található meg.

Mikor léphet fel hiányállapot?

A magnézium- és káliumhiányos állapotnak több kiváltó oka lehet. Ilyen például az egyoldalú táplálkozás, a diéta, a fogyókúra, valamint a különböző felszívódási zavarok - például a cöliákia, Crohn-betegség - de akár a tartós hasmenés vagy hányás is. Hajlamosíthatnak rá a különböző víz- és hashajtók szedése, a testmozgás hiánya, az elhízás, a cukorbetegség, a belső elválasztású mirigyek, illetve a máj- vagy hasnyálmirigy betegségei, valamint az alkoholizmus és a dohányzás is.

Egyes élethelyzetekben a szervezetnek megnő a kálium és magnézium szükséglete. A várandósság, a szoptatás, a krónikus stresszes állapot, valamint a nagyobb fizikai terhelés esetén több ásványi anyagra van szükség, ezért ahhoz, hogy a hiányos állapotot elkerülhessük, gondoskodni kell a fokozott bevitelről. Fontos kiemelni, hogy bár a magnézium és káliumhiány külön-külön is jelentkezhet, de gyakran előfordul, hogy a kettő együtt jár.

Az ásványi anyagok pótlása

Bár a kálium- és magnéziumbevitelről gondoskodhatunk bizonyos élelmiszerek - például olajos magvak, hüvelyesek, édesburgonya, görögdinnye, spenót és kelkáposzta - fogyasztásával, koncentrált mennyiségben tabletta formájában is a pótolható. Érdemes olyan kombinált, jól felszívódó ásványi anyagokat tartalmazó változat mellett dönteni, amely megfelelő mennyiségben tartalmaz magnéziumot és káliumot is ahhoz, hogy eredményesen csökkenthessük a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra