A demenciás betegeket így ápoljuk

A demenciával küzdő betegek ápolói nincsenek könnyű helyzetben. Ha megfelelő ellátást, nyugodt, terápiás környezetet szeretnénk egy ilyen betegnek biztosítani, akkor érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat.

Demencia esetén a kognitív és a viselkedési funkciók is sérülnek, a betegség elsősorban idős embereknél fordul elő. A demens emberek problémamegoldó képessége csökken, nehezen kontrollálják az érzelmeiket, nem képesek egyedül ellátni magukat, leromlik a memóriájuk is. Ahogy a betegség előre halad, egyre nehezebben kommunikálnak, viselkedési zavarik lesznek, az étkezésben egyre válogatósabbá válnak, megváltoznak az alvási szokásaik, és vizelet-, illetve széklettartási problémák is jelentkezhetnek náluk.

Nagyon fontos, hogyan kommunikálunk egy demens beteggel
Nagyon fontos, hogyan kommunikálunk egy demens beteggel

Nagyon fontos, hogyan kommunikálunk egy demens beteggel. Legyünk pozitívak, tisztelettudóak és kedvesek, a mozdulataink, hanghordozásunk, hangszínünk mindig maradjanak kedvesek. Ha megszóltjuk a beteget, iktassuk ki a külső zajforrásokat, mint a rádió, televízió, utcazaj. A beteget mindig szólítsuk a nevén, hogy felkeltsük a figyelmét, beszéljünk vele lassan, artikuláltan és tisztán, megnyugtató hangosn. Nonverbális jelekkel, mutogatással, biccentéssel is adhatunk hangsúlyt a szavainknak.

Jelek, amelyek demenciára utalnak - részletekért kattintson !

Ha azt vesszük észre, hogy a beteg ideges, vagy zavart valami miatt, próbáljunk a kedvükben járni, és például betenni valami olyan zenét, amiről tudjuk, hogy szeretik, és megnyugtatja őket. Merjünk velük viccelni, humorizálni, mivel a betegség mindenki szociális készségeire más hatással van. Ha bizonyos helyzetek élét egy kis humorral tudjuk elvenni, mint a kettőnknek könnyebb lesz.

Ha összezavarodnak, vagy valamin vitatkozni kezdenek, ne próbáljuk meg bebizonyítani, hogy nincs igazuk. Arra koncentráljunk, milyen érzelmeket próbálnak közvetíteni, illetve próbáljuk megszüntetni a feszültség forrását, de a vitákba ne menjünk bele. A demensek rövid távú memóriája sérül, de a hosszú távú ép marad, éppen ezért hallgassuk őket figyelmesen, amikor nosztalgiáznak. A régi időkről való beszélgetés megnyugtatja, és magabiztosabbá teszi a demens betegeket.

A közelükben mindig maradjunnk nyugodtak, és segítsünk a napi teendőikben. Próbáljunk közösen kialakítani velük egy napi rutint, de arra figyeljünk, hogy ne próbáljunk mindig mindent megcsinálni helyettük, és amiben csak lehet, hagyjuk meg az önállóságukat.

Forrás: curejoy.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra