Visszautasítható egy életfenntartó műtét?

Lehetőségünk van bizonyos orvosi kezelések visszautasítására, akár egy létfenntartó kezelést is megtagadhatunk.Ehhez azonban szigorú szabályokat kell betartanunk, melynek részleteiről egy betegjogi szakember beszélt.

Milyen módon kell nyilatkozatot tennem, ha nem akarok életfenntartó kezelést egy esetleges kórházi tartózkodás során? Vagy hogyha például nem szeretném, ha mesterséges módon tartanának életben, vagy mesterségesen pótolnák valamely, az élethez szükséges szervem működését. Mi a jogi formája, hogyan ezt hivatalossá tegyem? Kell-e nyilatkozat például arról, hogy magát a nyilatkozatot beszámítható állapotban, külső befolyásolás nélkül teszem? Mire terjed ki egy ilyen nyilatkozat, és mindig magamnál kell hordanom? Dr. Asbóth Márton betegjogi szakértő, a TASZ Magánszféraprojektjének vezetője szakértője válaszol a legfontosabb kérdésekre!

Mikor utasítható vissza egy életfenntartó beavatkozás?

Egyre többen tudják, hogy lehetőségük van előzetesen nyilatkozni az orvosi kezelések visszautasításáról . Azt is lehet, hogy csak egyes beavatkozástípusokat utasítsunk vissza előzetesen (például az újraélesztést vagy a vérátömlesztést), de arra is van mód, hogy valamennyi kezelésről lemondjunk, vagy például azt kössük ki, hogy csak a fájdalmaink csillapítását kérjük. Azt is megjelölhetjük, hogy ki legyen az, aki helyettünk döntéseket hozzon, ha magunk erre nem vagyunk képesek.

Támogatnák a magyarok a kegyes halált A magyarok negyede teljes mértékben, több mint fele pedig bizonyos feltételek mellett támogatná a halálbüntetés újbóli bevezetését. Nagy az eutanáziát pártolók tábora is, az abortuszt pedig a társadalom nagy része az érintett nők döntésére bízná. Kattintson !

Azt a dokumentumot, amiben valaki előzetesen nyilatkozik arra az esetre, ha az akaratát nem tudja kifejezni, élő végrendelet néven is szokták nevezni. Fontos tudni, hogy életmentő vagy életfenntartó beavatkozás csak akkor utasítható vissza, ha

  • a betegség súlyos, gyógyíthatatlan és rövid időn belül halálhoz vezet; vagy
  • ha a betegség gyógyíthatatlan és a beteg képtelen önmagát fizikailag ellátni, illetve fájdalmai megfelelő gyógykezeléssel sem enyhíthetők.

Az élő végrendelet sajnos meglehetősen formakötött, ugyanis csak közokiratban lehet ezt a nyilatkozatot megtenni. Ez azt jelenti, hogy közjegyzőnek kell hitelesítenie az erről szóló okiratot. Érdemes ugyanakkor már úgy menni a közjegyzőhöz, hogy előzetesen pontosan átgondoltuk, miről szeretnénk az élő végrendeletünkben nyilatkozni.

A Társaság a Szabadságjogokért részletes tájékoztatót készített erről. Az első lépés az, hogy a főbb megbetegedési, kezelési fajtákat gondoljuk végig, és mindegyikről döntsük el, hogy szeretnénk-e vele kapcsolatban nyilatkozni. Tudni kell, hogy az életmentő, életfenntartó kezelés visszautasítása nem más, mint a passzív eutanázia . Ha ezt választjuk, lemondunk arról, hogy tovább éljünk, vagyis a halált, vagy a hamarabb bekövetkező halált választjuk. Azzal is tisztában kell lennünk azonban, hogy az életmentő vagy életfenntartó beavatkozás elfogadásával az életünk meghosszabbítását választjuk ugyan, de lehetséges, hogy életünk a továbbiakban másoktól fog függeni, és mások döntésén múlik majd.

Lehetőségünk van előzetesen nyilatkozni az orvosi kezelések visszautasításáról
Lehetőségünk van előzetesen nyilatkozni az orvosi kezelések visszautasításáról

Azzal, hogy a nyilatkozatot közjegyző hitelesíti, egyúttal annak igazolása is megtörténik, hogy a nyilatkozatot tevő cselekvőképes, belátási képessége birtokában van, ezt tehát nem kell külön bizonyítani. (Régebben pszichiátriai szakvéleményt is be kellett szerezni, de 2014-ben ezt a szabályt megsemmisítette az Alkotmánybíróság).

Az élő végrendeleteknek nincs hivatalos nyilvántartásuk Magyarországon, azaz az orvos, a kórház csak akkor fog tudomást szerezni arról, hogy előzetes nyilatkozatot tettünk, ha azt mi vagy a hozzátartozónk a tudomására hozzák. Magát a nyilatkozatot át is kell adnunk, amire nem mindig nyílik lehetőség, ráadásul ez formáját tekintve több A/4-es papírlap. Életszerűtlen, hogy ezt mindig magunknál tartsuk, pedig valójában ezt kellene tenni - magyarázza a betegjogi szakértő.

A nyilatkozat közjegyzői okiratba foglalásának nincs rögzített ára, de nagyságrendileg 25 ezer forintos költséggel kell számolni - mondta el Dr. Asbóth Márton. A TASZ weboldalán részletes tájékoztatás olvasható, és egy előre elkészített nyilatkozatminta is található itt, amelyet közjegyző segítségével állítottunk össze.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra