Védettségi igazolvány: nem árt, ha ezekkel tisztában vagyunk

A kormány szerdán döntött a koronavírus elleni védettségi igazolvány bevezetéséről, és az első ezzel kapcsolatos információk a csütörtöki kormányinfó derültek ki. A pénteken megjelent kormányrendelet pedig már minden fontos részletet tisztázott.

A kormányrendelet alapján egy személy háromféle módon tudja igazolni a koronavírus elleni védettségét:

  • ha megkapta a védőoltást,
  • ha igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen,
  • vagy ha vélhetően átesett a fertőzésen, és ezt egy utólag elvégzett ellenanyag-vizsgálattal igazolni tudja.

Aki megkapta a védőoltást, annak nem kell igényelnie az igazolványt, az állam ugyanis hivatalból postázza az ingyenes kártyát. A védőoltást igazoló kártyának nincs érvényességi ideje. Az igazolvány a személyi adatok mellett tartalmazza majd az új típusú koronavírus elleni védőoltás utolsó adagjának badási idejét, valamint a kapott oltóanyag típusát. A kártya személyazonosító igazolvány vagy útlevél felmutatásával együtt érvényes, és az egyes adatok megjelölését angol nyelven is tartalmazza.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Új részletek derültek ki a védettséget igazoló okmányról. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Mikortól számít védettnek egy gyógyult?

Ha valaki korábban igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen , akkor a fertőzésből való felgyógyulás napja jelenti a védettség kezdetét. A felgyógyulás napja az az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) nyilvántartott dátum, amikor az érintettnek negatív PCR-tesztje vagy antigéngyorstesztje lett, miután korábban pozitív tesztje vagy tesztjei voltak. Abban az esetben pedig, ha valakinek csak a fertőzést igazoló pozitív tesztje van, de több teszt nem készült - mert például tünetmentes vagy enyhe tünetes volt és otthoni karanténban maradt -, akkor a teszt utáni 10. nap a felgyógyulás hivatalos napja. Ebben az esetben a védettségi igazolvány az igazolt felgyógyulást követően 6 hónapig érvényes. A kártya ilyenkor is ingyenes, és az állam hivatalból postázza, tehá kiállítását itt sem kell külön kérni.

Mikor kell fizetni érte, és mennyit?

Koronavírus: újabb ígéretes vakcina a láthatáron - részletek itt .

Ám ha valaki vélhetően átesett a fertőzésen, de nem tudott erről, vagy nem készült ezt igazoló teszt, akkor a fertőzésen való átesését ellenanyag-vizsgálattal is bizonyíthatja. Ebben az esetben a vizsgálat önköltséges, de hatósági áras lesz, összege 11 ezer forint. Emellett ki kell fizetni a védettségi igazolvány kiállításának árát is, 3 ezer forintot. Ha az ellenanyag-vizsgálat igazolja, hogy valaki korábban valóban fertőzött volt, akkor az okmány érvényessége 4 hónap. Ilyenkor az igazolványt elektronikus úton, a fővárosi és megyei kormányhivatal által rendszeresített elektronikus űrlapon, vagy személyesen is lehet igényelni, bármely kormányablakban.

Applikációval is igazolható a védettség

A COVID-19 elleni védettséget az igazolványon túl applikációval is lehet igazolni. Az applikáció az érintett azonosítását követően - az EESZT-ből szerzett adatok alapján - igazolja az érintett oltottságát. Az applikáció az oltott nevét, az érintett TAJ-számát, az oltás idejét, a védőoltás típusát, a fertőzéssel szembeni védettség tényét vagy annak hiányát jeleníti meg.

Melyik vakcinával védhetjük ki a súlyos COVID-19-et? A válaszért kattintson ide!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra