Tévhit: a HPV-s rövid időn belül rákos lesz

A Humán Papillóma Vírus (HPV) egy rendkívül elterjedt kórokozó. A tévhittel ellentétben azonban a vírussal történő megfertőződés még nem jelent egyet a méhnyakrákkal.

A méhnyakrákról és az azt okozó Humán Papillóma Vírusról egyre többet tudunk, ám még mindig sok a félreértés, tévhit ezekkel kapcsolatban. Dr. Hernádi Balázs , a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza a leggyakoribb mítoszokat oszlatja el.

Tévhit: a HPV ritka

Igen gyakori tévhit, miszerint a HPV-fertőzés ritka. Az igazság azonban az, hogy a legtöbb ember - akár 80 százalékuk - átesik rajta, viszont gyakran észrevétlen marad. Mivel az immunrendszer képes lehet leküzdeni a fertőzést, kialakulhat a természetes védettség.

hpv, humán papillóma vírus, fertőzés, méhnyakrák, tévhitek
A védőoltás a legjobb megelőzési mód. Fotó: 123rf

Tévhit: a monogám kapcsolat a legjobb védelem

Bár igaz, hogy a vírust gyakrabban elkapják azok, akik sokszor cserélgetik a partnereiket, ám a monogám kapcsolatban élőknél ugyanúgy előfordulhat . Fontos tudni, hogy a legtöbb állapot magától is gyógyulhat, de a HPV igen súlyos problémákat is okozhat, például kiterjedt szemölcsöket, egyes típusai pedig méhnyakrákot is. A rendszeres szűrővizsgálatokról ezért a tartós kapcsolatban élőknek sem szabad elfeledkezniük.

Tévhit: fiatal nőnek nem lehet méhnyakrákja

A méhnyakrák a 35-40 év felettiek körében fordul elő a leggyakrabban, ám ez még nem jelenti azt, hogy ne érinthetné a 20-as éveikben járó nőket. A HPV-fertőzöttség és a méhnyakrákot megelőző állapotok például igen gyakoriak a fiatalabb korosztály tagjainál.

Tévhit: a szűz lányoknak felesleges az oltás

A HPV vírus fertőzést elsősorban szexuális érintkezéssel lehet szerezni és továbbadni. Épp ezért sokan úgy gondolják, felesleges az oltás annak, aki még nem él szexuális életet. Azonban, a legmagasabb hatékonyság érdekében a szakemberek azt javasolják, hogy lehetőleg még a szexuális élet megkezdése előtt (9-12 évesen) kapják meg a lányok a vakcinát.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt tervezi, hogy a közeljövőben már a hetedikes fiúk is ingyen megkaphatják a HPV elleni, egyébként százezer forint körüli összegbe kerülő védőoltást. A részletekért kattintson!

Tévhit: az óvszer védelmet nyújt

Igen sokan élnek abban tévhitben, hogy az óvszer védelmet nyújt a HPV ellen. Bér sok nemi úton terjedő betegséget valóban ki lehet védeni az óvszerhasználattal, a HPV esetében azonban ez csak csökkenti tudja a rizikót. Ugyanis nem csak a nyálkahártya érintkezésével, hanem például bőrkontaktussal is meg lehet fertőződni .

Tévhit: a HPV-s rövid időn belül rákos lesz

Nem szabad pánikba esni, ha kimutatják a szervezetben a HPV-fertőzést. Egyrészt azért, mert a vírusnak több típusa van, és nem mindegyik hozható összefüggésbe a méhnyakrákkal. Ezeket legtöbbször képes leküzdeni az immunrendszer, így a fertőzés eltűnik. Másrészt pedig nem csupán a méhnyakrákot tudják felfedezni a szűrővizsgálatok segítségével, hanem a betegséget megelőző állapotot is, amely könnyebben kezelhető.

Tévhit: ha nincs tünet, nincs gond

Gyakran nem produkál tüneteket sem a HPV, sem a rákot megelőző állapot. Ezért nagyon fontos, hogy a panaszmentes nők is rendszeresen eljárjanak a szűrővizsgálatokra. Bár legtöbbször a pecsételő vérzés, a hüvelyi folyás, és fájdalmas szexuális együttlétek utalnak a problémára, nem ritka az sem, hogy a fennálló betegség ellenére semmilyen tünet nem jelentkezik.

Tévhit: oltás után nincs szükség szűrővizsgálatokra

Attól, hogy valaki beoltatta magát, még nem válnak feleslegessé a szűrővizsgálatok. A vakcina ugyanis csak a 9 leggyakoribb HR-HPV-típus ellen nyújt védelmet, a vírusnak azonban több mint 100 fajtája ismert - figyelmeztetett a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra