Sürgős szükség esetén

Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha a széklet nagyon híg, gyakori és vizes. Hasmenés kezelésénél a fő szempont a kiszáradás megelőzése folyadék- és sópótlással. A hasmenés gátló gyógyszerek alkalmazására általában csak súlyos esetek kezelésében kerül sor.

Hasmenés kisdedkorban

Ha a hasmenés hányással is társul, és 38°C feletti testhőmérsékletet mérünk, akkor a szervezet só- és vízháztartása a folyadékvesztés miatt nagymértékben felborul, ami súlyos kiszáradáshoz vezethet. Kisbabáknál a nagyfokú folyadékvesztéssel járó hasmenés életveszélyes lehet, ezért újszülöttkorban a hasmenéses tünetek megjelenésekor, csecsemőkorban 1-2 nap kivárási idő után ajánlott gyermekorvoshoz fordulni. Hasmenés esetén a legfontosabb teendő a só- és vízháztartás felborult egyensúlyának a helyreállítása.

Mi idézhet elő hasmenést?

Számos baktérium és vírus okoz fertőzéseket, gyomor-bélrendszeri megbetegedéseket, melyek jellemző tünete a hasmenés. Nyáron gyakran fordul elő a salmonella okozta gyomor-bélhurut, melynek kezelésében a WHO ajánlása szerint a súlyos esetektől eltekintve a só- és vízháztartás zavarának elhárítása az elsődleges cél.

Hasmenést okozhat számos gyógyszer: egyes antibiotikumok (szulfonamidok és tetraciklinek), és a gyomormozgási zavarok kezelésére alkalmazott, cisaprid hatóanyagot tartalmazó készítmény.

A táplálékallergiák jellegzetes tünete a hasmenés. A coeliakia (glutén érzékenység) olyan búza, rozs, zab és árpa tartalmú élelmiszer által kiváltott allergia, melyre jellemző a krónikus hasmenés, a nagymennyiségű, bűzös széklet. A gluténmentes diéta bevezetésével a beteg tünetmentes lesz.

Gyakran hallhatunk arról, hogy valaki "tehéntejre allergiás". Fontos megemlíteni, hogy a tej elfogyasztását követően jelentkező hasmenés oka lehet immunológiai eredetű - ilyenkor a szervezet a tejben lévő fehérjét idegennek ismeri fel -, és lehet enzimhiányra visszavezethető. Ekkor a tejben lévő laktózt (tejcukrot) a szervezet a laktáz nevű enzim hiányában nem tudja megemészteni.

Megelőzési stratégiák

Hogyan tarthatjuk fenn a normális bélműködést? A tisztasági és az eltarthatósági előírások betartása elsődleges. Nagy melegben számos gyorsan romló élelmiszer csak rövidebb ideig tárolható, eltarthatóságukra a csomagoláson feltüntetett utalások vonatkoznak. A csecsemők cumisüvegeit, cumijait sterilizálni kell. A lefejt anyatej tárolására a bababoltokban kapható steril anyatejgyűjtő zacskókat használjuk. Mesterségesen táplált kisbabák elkészített tápszerét tilos szobahőmérsékleten hosszabb ideig tartani, mert elszaporodhatnak benne a gyomor-bélhurut kialakulásáért felelős baktériumok.

Ki kell iktatni az étrendből azokat az összetevőket, melyekre az egyén szervezete érzékenységi reakcióval reagál (például táplálékallergia esetén).

Az akut hasmenés terápiája

  1. Gondoskodnunk kell az elvesztett folyadék és ásványi anyagok pótlásáról. A víz és elektrolit terápia során gyakran használnak rehidrációs (kiszáradás megelőzésére szánt) porkeveréket, mely megfelelő mennyiségben tartalmazza a szervezet számára szükséges anyagokat (glükózt, konyhasót, trinátrium citrátot, kálium-kloridot). A port hígítás nélkül nem szabad fogyasztani. A tasak tartalmát előzetesen felforralt, szobahőmérsékletre lehűtött vízben vagy szobahőmérsékletre hűtött cukrozatlan teában teljesen fel kell oldani. A feloldáshoz szükséges folyadék mennyiségek a csomagoláson feltüntetésre kerülnek. Glükóztartalma miatt cukorbetegek a készítményt nem kaphatják, óvatosság ajánlott szívbetegség és elégtelen veseműködés esetén. A rehidrációs por várandósság idején és a szoptatás időszakában alkalmazható.
  2. Ha baktérium okozta a hasmenést, a kitenyésztést követően már célzott antimikróbás terápiával lehet kezelni a fertőzést. A legtöbb esetben azonban nincs szükség antibiotikum adására, mert a tünetek rövid idő alatt a só- és vízháztartás egyensúlyban tartásával spontán megszűnnek.
  3. A hasmenés kezelésére széles körben használt szer az aktív szén (Carbo activatus), mely a felületén képes különböző anyagok, toxinok, azaz mérgek megkötésére. Ha a tablettát szétrágva vesszük be, akkor a méreganyagokat megkötő szénfelület növekedése miatt a megkötő kapacitás még nagyobb. Vigyázni kell azonban, hogy egyes hatóanyagok, mint a fogamzásgátlók és az epilepszia kezelésében alkalmazott gyógyszerek megkötésére is képes, így azok hatásukat részben vagy teljesen elveszthetik. Az aktív szén gyermekgyógyászatban biztonságosan, szinte mellékhatás nélkül alkalmazható. A bizmutsók (bizmut-szubgallát, bizmut-szubszalicilát) enyhe és közepesen súlyos hasmenésben alkalmazhatók. Bélmozgást gátló vegyületek közé tartozik a difenoxilát - melyet gyakran kombinálnak a görcsgátló hatással rendelkező atropinnal - és a loperamid. A difenoxilát és a loperamid ugyan csak nagyon magas dózisokban alkalmazva okoznak légzésdepressziót, mégis szedésük előtt ajánlott konzultálni gasztroenterológiai szakorvossal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra