Ne legyen szégyenlős! Ezt kell tudnia az orvosának!

Sokan idegesek, feszültek vagyunk, ha orvoshoz kell mennünk, és időnként inkább magunkban tartjuk a kínosnak, kellemetlennek gondolt információkat - annak ellenére, hogy ez akár életet is menthet!

"Egyetlen tünet sem lehet olyan apró vagy jelentéktelen, hogy ne tudhassunk róla" - mondja dr. Dan Weiswasser háziorvos. "Ha valamit elhallgatnak a betegek, mert szégyellik vagy nem tartják fontosnak, azzal tulajdonképpen megakadályozzák az orvosukat abban, hogy segítsen. Megfelelő információk hiányában ugyanis sem a diagnózis, sem pedig a kezelési terv nem lehet pontos."

Egy korábbi cikkünkben már összegyűjtöttük, mit ne mondjunk az orvosunknak, most viszont az következik, amit a szakembernek feltétlenül tudnia kell!

Nyugodtan mondjuk el az orvosunknak, hogy idegesek vagyunk! A legtöbb szakember ezt komolyan veszi, és megpróbál - szóval vagy tettekkel - megnyugtatni minket. Azt se feledjük el, hogy nem mi vagyunk az elsők, akik a szakemberhez fordulnak, tehát valószínűleg találkozott már hasonló (sőt akár sokkal rosszabb) állapotban lévő betegekkel is.

Ne meneküljünk a rossz hírek elől, készüljünk fel rájuk! Meglehetősen gyakori, hogy halogatjuk az orvossal való találkozást, vagy nem mondunk el neki valamit, attól félve, hogy valami súlyos bajunk van. Azonban minél előbb derül ki a betegség, annál könnyebb kezelni és természetesen annál nagyobb a teljes gyógyulás esélye is.

Ne feszengjünk! Vannak olyan témák, melyekről senki nem szeret beszélni: szexuális zavarok, nemi betegségek, pszichiátriai bajok, kábítószer-függőség, alkoholizmus... és még sorolhatnánk. Azonban ezeket tudnia kell az orvosunknak, ezek a tényezők ugyanis befolyásolhatják a diagnózist és a kezelést is! Ne feledjük: az orvosunk nem azért van, hogy ítélkezzen felettünk! Legfontosabb feladata a segítségnyújtás. Ráadásul az orvosi titoktartás is köti! Ha valóban nagyon kellemetlennek tartunk egy kérdést, diszkréten kérjük meg az orvosunkat, hogy hadd beszéljünk vele négyszemközt.

Kérdezzünk! Sok beteg számára az a legfontosabb, hogy minél hamarabb túlessen a vizsgálaton, felírják neki a gyógyszert, aztán mehessen. Azonban minél többet tudunk magáról a betegségről, a lehetséges szövődményekről és gyógymódokról, annál jobb esélyeink vannak a gyógyulásra. Bármilyen kérdés merül fel bennünk, nyugodtan kérdezzük meg!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra