Működjön együtt orvosával

Ha igazán aggódunk egészségünkkel kapcsolatban, lehet, hogy zavarunkban, szorongásunk miatt nem úgy "sül el" az orvossal való találkozás, ahogy szeretnénk. Fontos dolgokra nem merünk rákérdezni, vagy egyszerűen elfelejtjük.

Hogy az orvossal való találkozás hasznos, előrevivő és megnyugtató legyen, érdemes megszívlelni néhány dolgot. Az összeállítás elsősorban idős, feledékeny betegek tájékoztatására készült, de valószínűleg, mindenki hasznát veszi.

Dolgunkat nehezíti, hogy az orvos csak korlátozott időt tud szentelni betegeire. Ön viszont tud tenni annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet hozza ki minden egyes vizsgálatból - azzal, hogy felkészül. Kutatások is megerősítik azt, hogy a tájékozott beteg jobb minőségű egészségügyi ellátásban részesül, mintha ezt elmulasztja.

Hogyan hozhatja ki a legtöbbet minden további vizsgálatból?

A vizsgálat előtt: Jegyzetfüzetben rögzítse a saját (vagy gondozottja) magatartásában és gyógyszerezésében bekövetkezett minden változást. Jegyezze fel kérdéseit és aggályait, amelyek a legutóbbi orvosi vizsgálat óta jutottak eszébe. Az orvoshoz történő elindulása előtt, nézze át az összes információt, amit az előző vizsgálat óta összegyűjtött. Írja le az Önt leginkább foglalkoztató és aggasztó három dolgot. Így nem kell attól tartania, hogy elfelejti őket, és az is biztos, hogy a vizsgálat során megbeszélik az Ön számára legfontosabb három kérdést.

Mi aggaszthatja például?

  • Ha a tüneteiben változás állt be
  • Az általános egészségi állapota
  • A gondozója egészségi állapota
  • Segítségre lenne szüksége

A vizsgálat közben: Kérdezzen bátran! Ha bármi nem világos, addig tegyen föl kérdéseket, amíg tökéletesen meg nem ért mindent. Nyugodtan mondja el orvosának az Ön nézőpontját is! Vizsgálat közben jegyzeteljen! A vizsgálat végén, a jegyzetei segítségével mondja vissza orvosának, amit megértett. Így alkalmat ad az orvosnak, hogy helyesbítse, ha valamit tévesen írt fel, vagy megismételje, ami esetleg kimaradt.

Kérdezze meg orvosától!

Különösen, akkor célszerűek a következő kérdések, ha krónikus betegségről van szó:

  • Mit jelent ez a diagnózis?
  • El tudná magyarázni úgy, hogy én is könnyen megértsem?
  • Van rá kezelés?
  • Mire számítsunk a közeljövőben és hosszabb távon?
  • Milyen gyakran jöjjek ellenőrző vizsgálatra?
  • Van önnek írásos anyaga erről a betegségről? Ha nincs, akkor kihez fordulhatok ez ügyben?
  • Az otthoni körülményekben mit és hogyan változtassunk annak érdekében, hogy megkönnyítsük a helyzetet és növeljük a biztonságot?
  • Létezik-e valamilyen szervezet vagy szolgáltatás a segítségnyújtásban?

Mielőtt távozik, ne felejtse el megbeszélni a következő vizsgálat időpontját, amennyiben szükséges!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra