Mindenki rühes lett a Margit-kórházban
Betegek és ápolók is rühesek lettek a Szent Margit Kórház ápolási osztályán. Ezt egy ott dolgozótól tudta meg az RTL Híradó. Úgy tudják, az időseket gondozó részlegen már októbertől küszködnek a fertőzéssel.
"Eszi őket az atka"
Az emberi rühatka egy 0,3-0,5 milliméter nagyságú, szabad szemmel nem látható pókidomú parazita. Az idegen gazdán csak átmenetileg tartózkodó rühatka hímje inkább a bőr felszínének mélyedéseiben húzódik meg, míg nősténye kizárólag az ember finom bőrfelületek hámjában, a bőr felső részében telepszik meg, főként olyan helyen, ahol igen vékony a szaruréteg, nincs sok szőrtüsző, így könnyen juthat levegőhöz és a táplálékául szolgáló hámsejtekhez.
Az RTL Klub Híradója szerint a Szent Margit kórházban október óta küzdenek a kellemetlen tüneteket és csúnya fertőzést okozó atkával:
A doglozók nem nyilatkoztak
Amikor a rejtett kamerával forgató stáb rákérdezett a rühességre nővérpultnál, kínos csend volt a válasz, végül közölték, nem mondhatnak semmit. A betegek közlékenyebbek voltak: egy férfi azt mesélte, őt lemosdatták fertőtlenítővel, így nem kapta el a fertőzést, úgy tudja viszont, három ápolót elküldtek betegállományba, mert mint mondtam eszi őket az atka. Egy másik beteg azt tudta, hogy a szomszéd szobában fekvő küzdött a kellemetlenséggel.
Az ügyben megszólalt a Szent Margit Kórház is
A sajtóban megjelent hírekkel ellentétben a Szent Margit Kórház ápolási osztályán nincs rühtünetes beteg és dolgozó - közölte az intézmény az MTI-vel. Közleményükben azt írják, az osztályon ősszel néhány betegnél dermatitis (bőrgyulladás) jeleit észlelték, és mivel ilyenkor felmerül a rühgyanúja, a betegek haladéktalanul megkapták a szükséges kezelést.
Azt írták, a decemberi ismételt bőrgyógyász szakorvosi vizsgálat után valamennyi ilyen beteg megkapta a bőrgyógyász által elrendelt gyógykezelést, emellett valamennyi dolgozó és nem tünetes beteg is részesült megelőző kezelésben. A kórház közölte, hogy afertőzéstovábbterjedésének megakadályozására a textíliákat, ágyneműket és ruházatokat elkülönítve kezelték és fertőtlenítették, a kórtermek, bútorok és berendezési tárgyak fertőtlenítő takarításáról azonnal gondoskodtak.
Az osztály, illetve az intézmény a szakmai szabályok szerint járt el mind a behurcolt fertőzés továbbterjedésének megakadályozásában, mind az érintett betegek adekvát kezelésében - írták.
Senki sincs védve rühesség ellen
Bár számos betegség jelentkezhet kiütéssel és vakarózással, de minden testszerte jelentkező viszketéskor gondolni kell a rühességre! A rühatka ugyanis bárkire ráakaszkodhat, ott például, ahol az emberek szoros közelségbe kerülnek, így tömegközlekedési eszközökön vagy egy zsúfolt koncerten.
Értékelje a cikket!