Koronavírus: minden, amit az orosz vakcináról tudni kell

Csütörtökön már a Szputnyik V nevű, orosz vakcinával is elkezdődött Magyarországon a koronavírus elleni vakcinázás. Egyelőre csak 4 budapesti kórházban oltanak ezzel az oltóanyaggal. Mutatjuk, mit kell tudni a készítményről.

Első körben 2800 idős ember kaphatta meg a Szputnyik V nevű, új típusú koronavírus elleni vakcinát. A fővárosi praxisok 5-5 olyan regisztrált személyt választhattak ki, akik megfelelnek az oltási feltételeknek. Egyelőre a Dél-Pesti Centrum Kórházban, a Honvédkórházban, a Szent János Kórházban és a Szent Imre Kórházban kezdődött el az immunizálás az orosz oltóanyaggal. Nézzük, mit kell tudni erről a készítményről.

Összetétele és hatása

Csütörtök óta már az orosz koronavírus-vakcinával, a Szputnyik V-vel is oltanak Magyarországon. Elsőként Budapesten kezdték el vele a kockázati krónikus betegségekkel nem rendelkező idősek immunizálását. Fotó-összefoglalónk bemutatja, hogyan zajlik ez a folyamat. Kattintson ide!

A Szputnyik V (hivatalos nevén Gam-COVID-Vac) egy kombinált, vektor alapú vakcina, amelyet az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) által okozott betegség megelőzésére fejlesztettek ki - olvasható a koronavirus.gov.hu-n megjelent tájékoztatóban . Az I. komponens (az adagolási sorozat 1. adagja) a kórokozó tüskefehérjéjének génjét tartalmazó, rekombináns, 26-os jelzésű, a II. komponens (vagyis a 2. adag) pedig az 5-ös szerotípusú adenovírus-részecskét tartalmazza. A vakcina nem cserélhető fel más oltóanyagokkal. Azoknak, akik már megkapták az I. komponenst, meg kell kapniuk a II. komponenst is az oltási sorozat befejezéséhez.

A vakcina elősegíti, hogy az immunrendszer antitesteket és a vírus ellen ható vérsejteket termeljen, így védelmet nyújtson a COVID-19 ellen. Az oltóanyag megbetegedést nem okozhat, a szövődményekkel járó, illetve a súlyos lefolyású, halállal végződő betegséget akadályozza meg. A védettség kialakulásához 2 adag, az I. és a II. komponens beadása szükséges. A két dózis között 21 napnak kell eltelnie. Az oltóanyag által biztosított védelem időtartama még nem ismert, ezzel kapcsolatban már zajlanak a klinikai vizsgálatok.

k
Az orosz Szputnyik V vakcinával oltanak az Új Szent János Kórházban. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Kinek adható és kinek nem?

A védőoltás beadása az oltási terv alapján történik, a kijelölt oltópontokon. Az oltóorvos a vakcinázás előtt kikérdezi és megvizsgálja a pácienst, majd dönt az olthatóságról. A Szputnyik V vakcina más oltóanyaggal egyidejűleg nem adható be, másik betegség elleni vakcina legkorábban 14 nap elteltével adható. A Szputnyik V-t egyébként 18 éven felülieknek ajánlják. Az oltás előtt nem szükséges antigén gyorsteszt elvégzése. Azon személyek is olthatók a vakcinával, akik már átestek a koronavírus-fertőzésen , és már abból meggyógyultak.

Akut lázas betegség, a vakcina bármely összetevőjével szembeni súlyos allergiás reakció, vagy korábban már előfordult súlyos, kórházi ellátást igénylő, gyógyszerrel vagy védőoltással kapcsolatos anafilaxiás roham esetén nem javasolt az orosz vakcina beadása. Akinek az I. komponens után alakul ki súlyos allergiás reakció, az nem kaphatja meg a II. komponenst. Nem ajánlott a védőoltás beadatása várandósság és szoptatás alatt sem. Várandósság a második oltás után minimum 2 hónappal tervezhető. Ezeken kívül bizonyos krónikus betegségek esetén is ellenjavallt a Szputnyik V vakcina. Ezek az alábbiak:

  • krónikus vesebetegség vagy májbetegség,
  • endokrin betegségek,
  • pajzsmirigyzavarok,
  • nem megfelelően kezelt cukorbetegség,
  • súlyos vérképzőszervi betegségek,
  • epilepszia és más központi idegrendszeri betegségek,
  • akut koronária szindróma,
  • akut agyi keringési történés,
  • szívizomgyulladás, szívbelhártya-gyulladás, szívburokgyulladás,
  • autoimmun betegség,
  • és a rosszindulatú daganatos betegségek.

Mi a helyzet a mellékhatásokkal?

Bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció. Nincs ez másként az új típusú koronavírus elleni vakcinákkal sem. A beadás helyén érzékenység, bőrmelegség, fájdalom és duzzanat jelentkezhet, valamint gyengeséget, rossz közérzetet, szédülést, fejfájást és étvágytalanságot is tapasztalhatunk. Előfordulhat továbbá orrdugulás, orrfolyás, láz és hányás is az oltás beadását követően. Fontos kiemelni azonban, hogy ezek csak átmeneti reakciók, amelyek általában bármilyen kezelés és beavatkozás nélkül is megszűnnek. Ha oltási reakciót észlelünk, bejelenthetjük az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) oldalán , vagy jelezhetjük e-mailben a Nemzeti Népegészségügyi Központnak (NNK).

Koronavírus-vakcina: honnan tudjuk, nekünk melyik jó? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra