Koronavírus-vakcina: honnan tudjuk, nekünk melyik jó?

Az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcinák különbözőek. Eltérhetnek például abban is, hogy melyiket kinek nem ajánlott beadni. Honnan tudjuk, hogy nekünk melyik a legmegfelelőbb?

Súlyos COVID-19: melyik vakcinával védhetjük ki? A válaszért kattintson ide!

Az oltásra jelentkezők számára a legmegfelelőbb oltóanyagot a háziorvosok választják ki, a gyártói ajánlások alapján - ismertette Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa. Mint mondta, van olyan koronavírus -vakcina, amelyet a legidősebbeknek, vagy például a krónikus betegeknek nem ajánlanak. A gyártók azonban rendszerint elegendő tapasztalat híján, óvatosságból javasolnak ilyen korlátozásokat, és nem azért, mert a vakcinák veszélyesek lennének - tette hozzá a szakember.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az orosz Szputnyik V vakcinával oltanak az Új Szent János Kórházban. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A mutáns ellen is védenek?

A főorvos szerint az oltóanyagok a mutáns vírusok ellen is védenek, legfeljebb kicsit alacsonyabb hatásfokkal. A védelemre pedig szükség is van, hiszen a kórházban fekvők száma valószínűleg a gyorsabban terjedő vírusvariációk miatt nem csökken. Az infektológus abban bízik, hogy a következő hetekben egyre többen akarnak majd oltást kapni. Úgy fogalmazott, a védekezés azért is fontos, mert COVID-19 -ből felgyógyult páciensek olykor hónapokig panaszkodnak gyengeségre, fejfájásra, alvászavarokra és mellkasi nyomásra, ám a vakcinák ezektől is védenek.

Mi a helyzet a gyógyultakkal?

Aki meggyógyul, 3 hónap múlva kaphat oltást, de a betegségen átesők szervezete legalább fél évig védett az új típusú koronavírussal szemben. Az ismételt megbetegedés egyébként ritka, de az még ritkább, hogy a második fertőzés következményei súlyosabbak legyenek az elsőnél - mondta a szakember.

Védettségi igazolvány: mit kell tudnunk róla? A legfontosabb információkért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra