Ijesztő, de ennyi idő jut ránk az orvosnál
Az egészségügy túlterheltsége miatt alig néhány percet tud fordítani egy beteg kivizsgálására az orvosa. A szakemberhiány egyre égetőbb problémát jelent a magyar egészségügyben.
Az egyre égetőbb orvoshiány az egészségügyi ellátórendszer első vonalában is érződik: sok beteg jut kevés háziorvosra, akik így nem tudnak elegendő időt fordítani a tünetek felderítésére. Megnő a várakozási idő, miközben átlagosan alig néhány perc alatt kell kezelni a pácienseket - tudta meg az MNO.
A praxisprogramnak köszönhetően háziorvosi szakvizsga nélkül is dolgozhatnak a háziorvosi körzetekben az orvosok. Az égető háziorvoshiányra ez a szakemberek szerint nem a legmegfelelőbb válasz. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
2200 üresedő praxisra alig 500 háziorvos jut
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2015-ben naponta 45 pácienst kellett ellátniuk a háziorvosoknak, miközben a legtöbben 3-4 órát rendelnek. Ez idő alatt átlagosan 5,3 perc jut egy emberre. A KSH adataiból az is kiderült: a magyarországi háziorvosok 2015-ben összesen 55,5 millió beteget láttak el rendelőkben, és mindössze 1,7 millió pácienst kezeltek azon kívül. Ez a tendencia az ezredforduló óta megfigyelhető a lap szerint, az otthon kezelt betegek száma az utóbbi másfél évtizedben folyamatosan csökkent.

Ennek egyik oka lehet a túlterheltség, hiszen a háziorvosok mára egy rendelési napon jóval több embert kénytelenek ellátni, mint öt-tíz évvel korábban. Fontos azonban megemlíteni az utánpótlás hiányát és a kiöregedést is. A KSH adatai alapján tizenöt év alatt már több mint 300-zal csökkent a szakmában dolgozók száma. Az MNO szerint 2012-től tavaly októberig az ország négy orvosi egyetemén mindössze 501 orvos végezte el tanulmányait a háziorvostan-képzésben, hamarosan 2200 praxis sorsa válhat kérdésessé, hiszen jelenleg az orvosok kétharmada már nyugdíjaskorú, vagy öt éven belül az lesz.
A kormány hiába hozott létre praxisjogvásárlási és letelepedési támogatást, ezek nem motiválják eléggé a háziorvosokat, jelentkezők hiányában a keretet évek óta nem sikerül teljes egészében felhasználni. Állandó a hiány védőnőkből is: az elmúlt tíz évben a KSH szerint minden évben körülbelül 3700 területi védőnő dolgozott az országban. Pedig szerepük óriási a csecsemőhalandóság csökkentésében - hangsúlyozta a lap.
Értékelje a cikket!