Ha a családban előfordult stroke, milyen szűrővizsgálatok javasoltak?

A stroke kockázata nemcsak a kor előrehaladtával növekszik, kialakulását életmódunk is nagyban befolyásolja - sőt az is intő jel lehet, ha korábban előfordult már családunkban a betegség. Utóbbi esetben kiemelten fontos, hogy szűrővizsgálatok segítségével idejében felismerjük a veszélyeket.

Stroke-ról akkor beszélünk, amikor az agy egy részének megszűnik a vérellátása vagy vérzés lép fel. A stroke hirtelen alakul ki, és általában egyszerre több tünet is jelentkezik. A jelentkező tünetek azon is múlnak, hogy az agy melyik részén alakult ki agyvérzés vagy agyi infarktus, ennek megfelelően a leggyakrabban előforduló tünetek:

  • féloldali látásvesztés, látótér-kiesés, kettőslátás,
  • beszédzavar,
  • végtagok féloldali elgyengülése,
  • a test féloldali zsibbadása vagy érzéketlensége,
  • a végtagok ügyetlenné válása,
  • nyelészavar,
  • szédülés, hányinger, egyensúlyzavar, zavartság,
  • súlyos esetben eszméletvesztés, kóma vagy halál is bekövetkezhet.

A stroke során nyelészavar is jelentkezhet
A stroke során nyelészavar is jelentkezhet. Fotó: iStock

A stroke kialakulásának kockázatát a korábbi érrendszeri problémák, az egészségtelen és mozgásszegény életmód, az idős kor, valamint a családi halmozódás is növeli. Ha tehát a családunkban korábban előfordult már valamilyen szív- és érrendszeri betegség, például stroke, infarktus, vagy hirtelen szívhalál, akkor nagyobb a kockázata annak, hogy nálunk is kialakulhat.

Agyvérzés és agyérgörcs, azaz stroke esetén azonnal cselekedni kell. Mutatjuk, mik a legfontosabb teendők.

Családi előfordulás alatt egyébként azt értjük, hogy abban az esetben vagyunk veszélyeztetettek, ha édesapánknál vagy fiútestvérünknél 55 éves kor előtt; vagy pedig ha édesanyánknál vagy lánytestvérünknél 65 éves kor előtt valamilyen szív- és érrendszeri betegséget állapítottak meg.

Életmentő lehet a szűrés

A szűrővizsgálatok alkalmával nagyon fontos, hogy orvosunkat minden lehetséges kockázati tényezőről tájékoztassuk - beleértve a családban korábban előforduló eseteket is. Ezután következhetnek a konkrét vizsgálatok. A szűrés alkalmával laborvizsgálatokra, képalkotó eljárásokra lehet szükség, de egy vérnyomásmérés és az EKG is fontos információkat nyújthat. A laborvizsgálat során általában a vér cukor-, koleszterin-, és trigliceridszintjét ellenőrzik, a koponya CT-vel és MR-rel pedig az agyi erek és az agy állapotát tudják megvizsgálni. Az egyik lényegesebb vizsgálat azonban a nyaki erek ultrahangos áttekintése.

A nyaki ultrahang által láthatóvá válik az agyat ellátó erek szerkezete és a vér áramlása, ezáltal pedig még idejében felfedezhető - az ugyan még tüneteket nem okozó, de később életveszélyessé válható - nyaki nagyérszűkület. A szűrővizsgálatok után orvosunk személyre szabott kezelési tervet állít majd fel a stroke kockázatának csökkentése érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra