Ha a családban előfordult stroke, milyen szűrővizsgálatok javasoltak?

A stroke kockázata nemcsak a kor előrehaladtával növekszik, kialakulását életmódunk is nagyban befolyásolja - sőt az is intő jel lehet, ha korábban előfordult már családunkban a betegség. Utóbbi esetben kiemelten fontos, hogy szűrővizsgálatok segítségével idejében felismerjük a veszélyeket.

Stroke-ról akkor beszélünk, amikor az agy egy részének megszűnik a vérellátása vagy vérzés lép fel. A stroke hirtelen alakul ki, és általában egyszerre több tünet is jelentkezik. A jelentkező tünetek azon is múlnak, hogy az agy melyik részén alakult ki agyvérzés vagy agyi infarktus, ennek megfelelően a leggyakrabban előforduló tünetek:

  • féloldali látásvesztés, látótér-kiesés, kettőslátás,
  • beszédzavar,
  • végtagok féloldali elgyengülése,
  • a test féloldali zsibbadása vagy érzéketlensége,
  • a végtagok ügyetlenné válása,
  • nyelészavar,
  • szédülés, hányinger, egyensúlyzavar, zavartság,
  • súlyos esetben eszméletvesztés, kóma vagy halál is bekövetkezhet.

A stroke során nyelészavar is jelentkezhet
A stroke során nyelészavar is jelentkezhet. Fotó: iStock

A stroke kialakulásának kockázatát a korábbi érrendszeri problémák, az egészségtelen és mozgásszegény életmód, az idős kor, valamint a családi halmozódás is növeli. Ha tehát a családunkban korábban előfordult már valamilyen szív- és érrendszeri betegség, például stroke, infarktus, vagy hirtelen szívhalál, akkor nagyobb a kockázata annak, hogy nálunk is kialakulhat.

Agyvérzés és agyérgörcs, azaz stroke esetén azonnal cselekedni kell. Mutatjuk, mik a legfontosabb teendők.

Családi előfordulás alatt egyébként azt értjük, hogy abban az esetben vagyunk veszélyeztetettek, ha édesapánknál vagy fiútestvérünknél 55 éves kor előtt; vagy pedig ha édesanyánknál vagy lánytestvérünknél 65 éves kor előtt valamilyen szív- és érrendszeri betegséget állapítottak meg.

Életmentő lehet a szűrés

A szűrővizsgálatok alkalmával nagyon fontos, hogy orvosunkat minden lehetséges kockázati tényezőről tájékoztassuk - beleértve a családban korábban előforduló eseteket is. Ezután következhetnek a konkrét vizsgálatok. A szűrés alkalmával laborvizsgálatokra, képalkotó eljárásokra lehet szükség, de egy vérnyomásmérés és az EKG is fontos információkat nyújthat. A laborvizsgálat során általában a vér cukor-, koleszterin-, és trigliceridszintjét ellenőrzik, a koponya CT-vel és MR-rel pedig az agyi erek és az agy állapotát tudják megvizsgálni. Az egyik lényegesebb vizsgálat azonban a nyaki erek ultrahangos áttekintése.

A nyaki ultrahang által láthatóvá válik az agyat ellátó erek szerkezete és a vér áramlása, ezáltal pedig még idejében felfedezhető - az ugyan még tüneteket nem okozó, de később életveszélyessé válható - nyaki nagyérszűkület. A szűrővizsgálatok után orvosunk személyre szabott kezelési tervet állít majd fel a stroke kockázatának csökkentése érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra