Fű, gyümölcs, macska - mit nem bír a szervezetünk?

Az allergológus feladata kideríteni, allergiásak vagyunk-e, ha igen, mire és mennyire. Nagyon fontos a pontos kórkép felállítása, amely után gyógyszerrel és immunterápiával gyógyítanak.

Az allergológia az allergiás eredetű betegségek megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó orvosi szakterület.

Az allergológia egy rendkívül összetett terület, hiszen lényegében nincs olyan szervrendszer, amelyet ne vizsgálna. Mint dr. Nékám Kristóf allergológus a HáziPatika.com-nak elmondta, egyre több az úgynevezett szisztémás allergia, amikor legalább két, de gyakran több szerv is érintett. Hozzátette: a leggyakrabban az orr és a melléküreg, valamint a szem és a kötőhártya területén vannak panaszok, de - korosztálytól függően - 10-15 százalékban alakul ki bőrallergia. Az ételallergia például a bőrt, a légutakat és az emésztőszerveket is érintheti, míg a gyógyszerallergia szinte valamennyi szervet.

Így kezel az allergológus

bőrpróba , amelynek több fajtája is van, a szúrástól a rátevős módszerig.

Ha a bőrpróbát valamiért nem tudják megcsinálni (mert például olyan gyógyszereket kell szednie a betegnek, amely befolyásolja az eredményt), vérvételt alkalmaznak. Emellett funkcionális vizsgálatokat is elrendelhetnek: ezekből a leggyakoribb az orr ellenállásának vizsgálata és a légzésfunkció.

A gyógymódok

Az allergia enyhítése miatt ajánlatos a kontaktusok csökkentése, ez azonban a gyakorlatban nem mindig lehetséges. Hiszen egy kismacskát, vagy hörcsögöt el lehet ajándékozni, vagy oda lehet figyelni, hogy ne együnk olyat, amely allergiás reakciót vált ki, ám a pollenek okozta hatás kikerülhetetlen.

Ugyanez igaz az életmód kérdésére. A sok adalékanyag fogyasztása, a stressz és a túlsúly hajlamot, érzékenységet válthat ki. Áttérni egy egészséges, sportos életre azonban nem megy egyik napról a másikra. Ezért az elsődleges gyógymód továbbra is a gyógyszeres kezelés és az immunterápia .

Dr. Nékám Kristóf 1968-ban végzett a Budapesti Orvostudományi Egyetemen. 1973-ban belgyógyászatból,. 1985-ben klinikai immunológiából és allergológiából, 2005-ben pedig klinikai farmakológiából szakvizsgázott. Az orvostudomány kandidátusa (1979), PhD fokozatot szerzett (1998). Egyetemi magántanár, a Budai Irgalmasrendi Kórház Allergológiai és Immunológiai Osztály és Szakambulancia osztályvezető főorvosa .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra