Félnek a szüléstől, császárral szülnek

Míg 2000-ben az élve született csecsemők 12 százaléka, 16 millió gyermek született császármetszéssel világszerte, addig 2015-ben ez a szám már majdnem elérte a 21 százalékot, illetve a 30 milliót.

Egyre elterjedtebb a császármetszés

Milyen esetekben indokolt császármetszéssel világra hozni egy gyermeket? Részletek itt.

Szakértők szerint a nagyarányú növekedés két, egymással részben összefüggő tényező következménye. Az egyik, hogy egyre több nő szül egészségügyi intézményekben világszerte, valamint egyre többeknek van lehetősége a fejlődő országokban is császármetszésre. Afrika például még mindig jócskán le van maradva a fejlettebb kontinensek mögött a császározások arányát tekintve, de a fent említett időszakban erősen megemelkedett itt is az ilyen beavatkozások száma: Nyugat- és Közép-Afrikában 3 százalékról 4,1 százalékra, Kelet- és Dél-Afrikában pedig 4,6 százalékról 6,2 százalékra - derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF közös jelentéséből.

Az ezredforduló óta közel duplájára emelkedett a császármetszések száma a világban
Az ezredforduló óta közel duplájára emelkedett a császármetszések száma a világban

A császármetszés sokszor életmentő lehet, de orvosilag csak a szülések 10-15 százalékában lenne indokolt. Ezzel szemben 2015-ben már a szülések ötöde császárral történt világszerte. Ennél is magasabb az arány a latin-amerikai országokban és a Karib-térségben, ahol az élve született csecsemők 44,3 százaléka jött világra császárral akkor, de ott már 2000-ben is 32,3 százalék volt ez az arány, ami szintén nem kevés. Észak-Amerikában is jóval az orvosilag szükségesnek ítélt felett alakult a mutató: 32 százalék, szemben az ezredfordulós 24,3 százalékkal.

Félnek a szüléstől

A másik tényező, amely a jelentés szerzői szerint szintén hatással van a császármetszések arányának emelkedésére, hogy a magasabb jövedelemmel rendelkező, főként városi nők sokszor inkább a császárt választják, mert félnek a szüléstől. Tartanak a fájdalomtól, illetve attól, hogy szexuális zavarok vagy inkontinencia léphet fel náluk, ha a természetes szülést választják.

Sokan úgy vélik, a császározás összességében biztonságosabb a természetes szülésnél. Szakértők szerint ugyanakkor ez esetben a komplikációk magasabb kockázatával, nehézkesebb gyógyulási folyamattal , illetve azzal kell számolni, hogy a császármetszés a későbbi terhességekre nézve is számos rizikót rejt magában. Más szakemberek pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy a császármetszéssel született babákra nem hatnak azok az anyai hormonok és baktériumok, amelyek a természetes úton született csecsemőkre igen, ez pedig későbbi fejlődésükre és egészségükre is hatással lehet.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra