Ezért érdemes állva dolgozni

Az ülőmunka nemcsak az egészségünket, de a munkahelyi teljesítményünket is negatívan befolyásolja egy új tanulmány szerint. Több érv is szól egy álló asztal beszerzése mellett.

A mozgásszegény életmód és az ülőmunka számos komoly betegség kialakulásában szerepet játszik. A helytelen testtartás a nyaki izmok állandó feszülését és a gerinc ferdülését okozza, de a számítógép előtt görnyedve a keringési rendszerünk is fokozott megterhelésnek van kitéve. A huzamosabb ideig tartó terhelés a gyakori fájdalmon túl akár visszafordíthatatlan deformációt is okozhat a gerinc ízületeiben és a porckorongok szerkezetében. Érdemes lehet ezért az irodai munkát végzőknek is beszerezniük egy álló asztalt, amely a legújabb kutatások szerint nemcsak az egészségünkre, de a munkahelyi teljesítményünkre is jó hatással lehet.

Ülőmunka és stressz: garantált nyak- és hátfájás Reggel leülünk, délutánig fel sem állunk, maximum egy-egy kávé vagy az ebédszünet, értekezlet erejéig. Ha azt hinnénk, hogy ezt nem bosszulja meg a testünk, akkor nagyon tévedünk. Gyógytornászokkal beszélgettünk, miért veszélyes mindez, és mit tehetünk ellene. Kattintson a részletekért!

Jót tesz az egészségnek és a munkakedvnek

A tanulmányban 146 olyan ember egészségét követték egy évig, aki irodai munkát végzett. Közülük 76-an ülő- és állómunkára is lehetőséget biztosító állóasztaloknál dolgozhattak, és egy szemináriumon is részt vettek, ahol elmagyarázták nekik, milyen veszélyekkel jár, ha túl sokat ülnek. A csoport másik fele a megszokott ülőmunkát folytatta. Egy combjukra szerelt készülék segítségével az összes dolgozó ülve és állva töltött idejét monitorozni tudták, így fél, majd egy évvel később is felmérhették az ülő- és állómunka hatásait.

A kevesebb ülőmunka az egészségnek is jót tesz
A kevesebb ülőmunka az egészségnek is jót tesz

A kísérlet kezdetén a résztvevők átlagosan 9,7 órát töltöttek ülve (ebbe nemcsak a munkaidőt, de az otthon töltött órákat is beleszámították). Az álló munkavégzést is választható dolgozók azonban egyre kevesebbet akartak ülni, három hónappal később már naponta átlagosan ötven perccel kevesebbet ültek, mint a vizsgálat kezdetekor. Hat hónap múlva 64 perccel, egy évet követően pedig már 82 perccel kevesebb időt töltöttek ülve, mint a kontrollcsoport.

Az ülve töltött órák csökkentése az egészségünkre is jó hatással van: kutatások igazolták, hogy azoknál az embereknél, akik többet töltenek a székükben napi nyolc óránál, jelentősen megnő a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve a diabétesz kialakulásának az esélye. Az említett kísérlet szerint ráadásul a munkakedvünk és a teljesítményünk is javulhat így. Azok az emberek ugyanis, akik ülve és állva is dolgozhattak, gyorsabban és jobban dolgoztak, és kevésbé érezték magukat fáradtnak a nap végén. Hátfájásra is kevesebben panaszkodtak, mint az ülőmunkát végző kontrollcsoportban.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra