Édes álca keserű piruláknak

Sokan részesítik előnyben a drazsék szedését, mivel nincs rossz ízük, mint a tablettáknak, sőt édesek, amit szeretnek leszopogatni róla lenyelés előtt. Ezt azonban rosszul teszik, mert így csökkenthet a hatékonyság.

A drazsírozás története

Már a 19. században alkalmaztak cukros bevonást az akkori orvos-gyógyszerészek, és sokáig művészetnek tekintették, mivel nagyon időigényes és sok türelmet megkívánó munka volt a drazsékat megfelelően elkészíteni. A technika fejlődésével azonban egyre "könnyebbé" vált ez a munka, ma már a gyógyszeriparban rutin feladatnak számít. Míg régen csak cukor alapú bevonat létezett, addig ma már több ok miatt egyre kevésbé alkalmazzák a cukros bevonást. Fontos megjegyezni, hogy csak a cukorbevonattal ellátott tablettákat nevezik drazsénak. Ezeket nem lehet törni, osztani, porítani.

A bevonás okai

A tabletták hatóanyagainak keserű íze a legfontosabb oka a cukros bevonásnak, vagyis drazsírozásnak. A bevonat ugyanis elfedi a kellemetlen ízeket, szagokat. Léteznek olyan hatóanyagok, melyek nagyon instabil vegyületek, kevés fény, levegő vagy nedvesség hatására jelentős részük elbomolhat. Ezek már nem képesek a hatásukat megfelelő mértékben kifejteni. Az érzékeny hatóanyagokat bevonással kell megvédeni, mert például fényérzékenység esetén sokszor nem elég a sötét bliszterben való tárolás. A cukorréteg viszont nem engedi át a drazsémagot károsító anyagokat, vagy a fényt.

A drazsék lenyelése sokkal könnyebb a sima felület miatt, mint a tabletták esetén, ezenkívül tetszetősebb is a külsejük. A cukormáz színezésével a drazsék azonosítása is egyszerűbbé válik. A cukor és megfelelő más segédanyagok keverékével bevont gyógyszerek arra is alkalmasak lehetnek, hogy a bélben oldódjanak fel a gyomor helyett, vagy nagyon lassan hagyják kioldódni magukból a hatóanyagot, ezzel is nyújtva a hatását. A gyógyszerek tervezésénél figyelembe kell venni a hatóanyag tulajdonságait, és ez alapján kell kiválasztani a megfelelő gyógyszerformát. Ha a fent említett okok valamelyike miatt a technológusok úgy döntenek, hogy drazsé formát akarnak kialakítani, akkor már a tablettamag formájának tervezésénél is figyelembe kell ezt venni. Olyan alakú tablettát kell préselni, melyeknek nincsenek élei, vagyis oldalról nézve nem téglalap alakúak, mint a "hagyományos" tabletták, melyekre nem kerül bevonat. A drazsírozás során ugyanis ezek az élek lekophatnak, sérülhetnek, ezzel pedig a tabletta hatóanyagtartalma vagyis hatása is csökken. A legmegfelelőbb az oldalnézetben ovális, vagy teljesen gömbölyű alakú tablettamag.

A drazsírozás menete

Miután a drazsék magjaként szolgáló tablettákat legyártották, nagy, kerek falú drazsírozó üstbe teszik őket. Az üstöt rézből készítik, és körülbelül 40 fokos szögben oldalra fordítva szerelik fel, hogy a forgás közben a drazsémagok az üst belső oldalán csússzanak, és ne egy helyben álljanak.

A drazsírozás négy alapműveletből áll, az első az alapozás, amikor a megfelelő alapozóporral legömbölyítik a drazsémag egyenetlenségeit. A következő a simítás, amikor az alapozás apróbb hibáit, egyenetlenségeit javítják ki cukorsziruppal, ezzel megfelelő felületet teremtve a festési eljárás megkezdéséhez. A festés több részletben történik, először nagyon híg, majd minden fázisban egyre töményebb festékoldat felhasználásával. Az egész folyamat legkényesebb része a festés, ugyanis ha nem megfelelő a keverés, a drazsék egyik oldalán több festék lesz, mint a másikon, foltok keletkezhetnek vagy más olyan hibák, melyek miatt a drazsé nem lesz egyenletes színű. Ez az esztétikai problémán kívül azt is jelenti, hogy a bevonat vastagsága nem egyenletes, ez pedig főképp a bélben oldódó vagy az elhúzódó hatóanyag-leadású készítményeknél lehet jelentős. Drazsírozás során csak az élelmiszeriparban engedélyezett festékanyagokkal dolgozhatnak. A legutolsó lépés a fényesítés, mely szintén esztétikai szempontból fontos, valamint hogy megkönnyítse a drazsé lenyelését.

Mai művészek

A műveleteket sok gyárban még ma is úgymond kézzel végzik, vagyis az alapozóport, a cukorszirupot, a különböző töménységű festékoldatot technikusok öntik a forgó drazsírozó üstbe, amikor elérkezettnek látják az időt. Ha beleadták a következő anyagot, kézzel forgatják át a drazsékat, és gondosan ügyelnek arra, hogy ne tapadjanak egymáshoz a drazsészemek, mert az veszteséget jelent. Amikor egyenletesen eloszlatták az anyagot, meleg levegőt fúvatnak az üstbe, hogy száradjanak a magok, és amikor elérkezettnek látják az időt a következő lépés indításához, folytatják a műveletet. Bár már léteznek teljesen automatikus gépek is, melyek önállóan végzik a drazsírozást, mert minden paramétert (például hőmérsékletet, páratartalmat) érzékelnek, mégis sok helyen megtartották a régi eljárást, és a nagy gyakorlatú technikusok szaktudására bízzák a drazsék készítését.

Az árnyékos oldal

Mint mindennek, a drazsírozásnak is vannak hátrányai. Talán az egyik legfontosabb hátulütője a cukros bevonásnak maga az eljárás lényege, vagyis a cukortartalmú bevonat. Egyrészt azért, mert cukorbetegek nem fogyaszthatják, másrészt ha kisgyermek kezébe kerül, veszélyes fegyverré válhat. A gyerekek ugyanis nem tudják, hogy gyógyszerről van szó, hiszen nagyon hasonlít a többi cukorkára, ráadásul finom édes íze van, és az élénk szín sem utolsó csábító tényező. A vastag cukorréteg ezen túlmenően a feldolgozást is megnehezíti, mert rideggé, könnyen töredezővé teszi a drazsét, ezért a csomagolásánál sokkal kíméletesebben kell vele bánni, hogy ne sérüljön a bevonó réteg. A festési eljárás sem egyszerű művelet még a mai fejlett technológia mellett sem, időigényes munka és hiba esetén az egész gyártási tételt ki kell dobni, nincs lehetőség a javításra.

Mivel a cukorbevonatoknak sok hátrányuk van, ezért manapság egyre gyakrabban a filmbevonást alkalmazzák helyette a gyógyszeriparban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra