Fontos, hogy az aranyér tüneteivel mielőbb orvoshoz forduljunk, egy sebész vagy proktológus ugyanis más betegséget is felfedezhet az árulkodó jelek mögött.
h i r d e t é s
Baj, ha vércsíkokat látunk a vécépapíron?
A modern életvitellel járó, ülő munkavégzés emberek millióinál okoz aranyeret, kialakulása azonban sokkal korábbra, az ember felegyenesedéséig vezethető vissza. A végbélnyílás nyálkahártyája alatti vénás fonatok komoly megerőltetés, vagy keringési zavarok miatt begyulladhatnak, megnagyobbodhatnak és vérezni kezdhetnek. Külső vagy belső aranyér is kialakulhat annak függvényében, hogy a végbél záróizmától merre helyezkednek ezek a csomók.
A tünetek, ami alapján aranyérre gyanakodhatunk, más betegségre is utalhatnak
Elsődlegesen a székelés közben tapasztalt fájdalom, illetve a székletben található vércsíkokárulkodhatnak az aranyérről, ezek a tünetek azonban nem mindene esetben jelentkeznek. Míg a külsőaranyérnagyobb szenvedéssel jár, a belsőt sokszor inkább a vérzés alapján lehet azonosítani, komolyabb fájdalmat nem okoz. Előbbi ráadásul nem csak a toaletten okoz kellemetlenséget, de a fájdalom szinte állandósul, főként az ülést teszi kellemetlenné. Emiatt kevesebben, és később is fordulnak orvoshoz belső aranyérrel, mint külső változatával.
Az aranyér diagnózisa végbéltükrözéssel történik, melyet ambuláns módon végeznek el. Bár sokan félnek az efféle vizsgálatoktól, valójában inkább kellemetlenséget, de fájdalmat nem okoz, hiszen csak a végbél alsó néhány centiméterét figyeli meg az orvos. Ezzel viszonylag gyorsan megállapítható az aranyér stádiuma és kialakulásának pontos helye, melynek tudatában az orvos a megfelelő gyógykezelést is megállapíthatja. Azért is fontos, hogy sebészhez vagy proktológushoz forduljunk a panaszokkal, mert súlyosabb betegségek - például béldaganatok - is az aranyérhez hasonló tünetekkel jelentkezhetnek, ezek korai felismerése és gyógykezelése pedig életmentő lehet.
Egyes becslések szerint az emberek csaknem harmadát érinti kisebb vagy nagyobb mértékben. Az 50 éves korosztályból pedig minden második ember elmondhatja, hogy voltak már aranyeres panaszai. A betegség megelőzéséről és kezeléséről az alábbi cikkünkben olvashat részletesebben!
h i r d e t é s
Az aranyérnek négy stádiumát különböztetik meg: a kezdeti stádiumban a csomók még nem kitapinthatóak, csupán kissé megnagyobbodtak, de észlelhető tünetet nem produkálnak. A második szakaszban rövid időre kitüremkednek, ám ezt követően maguktól vissza is húzódnak a csomók. A harmadik stádiumban kézzel még visszahelyezhetőek, de a negyedikben már így sem. A páciens életkorától, valamint egészségügyi állapotától függően előfordulhat, hogy egyéb vizsgálatok is követik a végbéltükrözést, hogy más betegségeket is azonosíthasson, vagy kizárhasson a szakember.
Hogy érzi magát? Országos eredmény megtekintése >>
Hogy érzi magát?
Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapota?
Letargikus vagyok
Kissé magam alatt vagyok
Kiegyensúlyozott vagyok
Jókedvű vagyok
Majd kiugrom a bőrömből
Hogy érzi magát?
Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Hogy érzi most magát fizikailag?
Teljesen hulla vagyok
Voltam már jobban is
Átlagos formában vagyok
Jól vagyok
Kirobbanó formában vagyok
Hogy érzi magát?
Lelkiállapot
Fizikai állapot
Legjobban:
Legrosszabbul:
Napi tipp: Számoljunk le a halogatással! Vegyünk egy mély levegőt, és végezzünk el egy régen halogatott ház körüli teendőt. Ha túl leszünk rajta, garantáltan jobban érezzük majd magunkat, mert végre egy teendővel kevesebb lesz a \"nem szeretem, de el kell végezni\" listán.