Az általános anesztézia inkább egy megfordítható, gyógyszerrel kiváltott kómához hasonlítható, nem pedig mély alváshoz - közölték amerikai kutatók, akik szerint megállapításuk a kómás állapotok jobb kezeléséhez, valamint hatékonyabb műtéti anesztéziához vezethet.
A kutatók az alvás, az anesztézia és a kóma állapota közötti különbségeket és eltéréseket tárták fel. Mint megállapították, csak igen kis átfedés van a legmélyebb alvási stádium és az anesztézia legfelszínesebb fázisa között. Míg alváskor általában különböző mélységű fázisok sorozatán megy keresztül valaki, az általános anesztéziában a pácienseket jellemzően egy mélyebb állapotba juttatják, és ott is tartják egészen a műtét végéig. Ez az állapot leginkább a kómára emlékeztet.
"Az általános anesztézia gyógyszeres kóma, nem alvás" - hangsúlyozta Nicholas Schiff, a New York-i Weill Cornell Orvosegyetem munkatársa, a kutatás egyik vezetője. "Az agy nagyon, nagyon nyugodttá válik. Az idegsejtek aktivitása drámaian lecsillapodik. Ugyanez a kómára is érvényes."
A kutatók úgy vélik, annak tanulmányozása, ahogy a páciensek felébrednek műtét után a mélyaltatásból, segíthet abban, hogy kidolgozzanak egy jósló modellt a kómában lévők visszatérésére. Bár a kómából lassabban ébrednek fel a páciensek, Schiff szerint van átfedés a lezajló alapvető agyi mechanizmusok között. Ha erről a közös területről több információt sikerül begyűjteni, találhatnak vagy kifejleszthetnek olyan gyógyszereket, melyek specifikusan hatnak rá.
A három éven át tartó tanulmány eredményét a New England Journal of Medicine (NEJM) című orvosi folyóiratban tették közzé.