A savlekötők meglepő mellékhatásai
Mivel a savlekötők vény nélkül is elérhetők, sokan hajlamosak úgy gondolni, hogy szinte bármilyen hosszan, illetve mennyiségben biztonságos a használatuk. De ha nem elég körültekintően szedjük őket, akár komolyabb mellékhatásaik is lehetnek.
Székrekedés
A savlekötők túlszedésének ez az egyik leggyakoribb mellékhatása, amely sokszor egészen addig nem szűnik meg, míg a tabletták szedését abba nem hagyjuk. Ritkább, de előfordulhat mellékhatásként hasmenés is, leginkább a magnéziumot tartalmazó hashajtók esetében.
Tippek székrekedés ellen
Bármelyik irányból közelítjük is meg, a székrekedés kellemetlen tabutémának számít: nehezen mondjuk el az orvosunknak, hogy baj van; az egyébként természetes folyamat pedig fájdalmassá válhat. Hogyan előzhetjük meg, és mit tegyünk, ha már kialakult? Kattintson a részletekért!
Izomproblémák
Izomrángás, izomgyengeség, izomfájdalom, izomérzékenység - ezek mind előfordulhatnak, ha túl sok savlekötőt szedünk. A háttérben az áll, hogy ilyenkor megváltozik a szervezetben a kalcium, a magnézium és a foszfor szintje, ami az izmokra is hatással van.
Légzési gondok
A légzés lassulása is gyakran megfigyelhető azoknál, akik rendszeresen szednek savlekötőt. Ennek oka, ha túl sok nátrium-bikarbonátot vagy kalcium-karbonátot tartalmazó tablettát szedünk be, ami megemelheti a vér pH-szintjét. A lelassult légzés kimerültséghez, állandó álmossághoz vezethet.

Csökkent ellenállás a fertőzésekkel szemben
A gyomorsav nemcsak arra jó, hogy segítsen a bevitt táplálék lebontásában, hanem a szervezetbe került baktériumok elpusztításában is fontos szerepet játszik. A savlekötők akadályozzák ezt a folyamatot, így a szervezetnek, illetve az immunrendszernek több kórokozóval kell megküzdenie.
Vesekövek kialakulása
A savlekötők kalciumot tartalmaznak, és szedésük során megnőhet a vérbe kiválasztódó kalcium mennyisége. Ez pedig hosszú távon akár vesekövek kialakulásához is vezethet.
Forrás: prevention.com
Értékelje a cikket!