3-5 éven belül lesz malária elleni oltás

Szakemberek szerint az eddigi legelőrehaladottabb fejlesztési stádiumban levő malária elleni oltás 3-5 éven belül el kell, hogy készüljön. A kísérletek harmadik fázisa májusban vette kezdetét.

A tiomerzál hisztériáról

Az RTS,S nevű vakcinával azt szeretnék elérni, hogy legalább 50 százalékban hatékony legyen a betegség súlyos formája ellen, hatását pedig legalább egy éven át őrizze meg. "Reméljük és hisszük, hogy 3-5 éven belül használható lesz a védőoltás" - nyilatkozta az AFP-nek Joe Cohen, a vakcina kifejlesztőinek egyike, a GlaxoSmithKline kutatója.

Legalább 16 000 gyereket fognak beoltani a hat hetestől a 17 hónapos korosztályig hét afrikai államban: Burkina Fasoban Gabonban, Ghánában, Kenyában, Malawin, Mozambikban és Tanzániában. "Ez egy felemelő pillanat a malária elleni küzdelemben és a több mint két évtizedes kutatómunkában, melybe beletartozik az Afrikában tíz éven át végzett kísérleti időszak is" - mondta Cohen.

A malária az egyik legsúlyosabb halálos fertőző betegség a világon. Évente mintegy 900 000 ember életét oltja ki. Sok köztük a szub-szaharai területen élő öt év alatti gyermek. A tesztelések harmadik fázisa során megfigyelik az oltóanyag biztonságosságát, a lehetséges mellékhatásokat és kiértékelik a hatékonyságát. A tavaly bejelentett második szakasz eredménye 53 százalékos eredményességet mutatott a klinikailag manifeszt maláriában szenvedő fiatal gyermekek esetében.

Ha a kutatók sikerrel járnak, első generációs maláriaoltás birtokában leszünk, mely legalább 50 százalékos hatékonyságot mutat a betegség súlyos és halálos formája ellen, hatása pedig legalább egy éven át tart. Az oltást elsődlegesen az öt év alatti kisgyermekeknek és csecsemőknek szánják, akiket leginkább fenyeget a malária veszélye.

2006-ban a nemzetközi maláriaellenes közösség hosszú távú célt tűzött maga elé: 2025-re olyan maláriaoltást szeretnének, mely legalább 80 százalékos hatékonyságot mutat a betegség kevésbé súlyos formája ellen, hatását pedig legalább négy éven át megőrzi. Az oltás kísérleteiről a szakértők Kenya fővárosában, Nairobiban, az V. Többoldalú Malária Program konferenciáján számoltak be.

A fent említetten kívül más oltóanyagokkal is kísérleteznek, de azok még nem érték el a harmadik szakaszt. Az egészségügyi szakemberek és kutatók más módszerekkel is igyekeznek eltörölni a betegséget, például hosszan ható rovarirtós ágyhálókkal és beltéri spray-kkel. Hatékonyabb gyógyszerekkel is kísérleteznek az egyre jobban terjedő rezisztencia kiküszöbölésére a malária egyik kevésbé súlyos, de annál szélesebb körben terjedő változata, a plasmodium vivax ellen.

A konferencia Nairobiban múlt vasárnap kezdődött és péntekig tart.

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra