Tudj meg többet a HPV-ről és a legújabb védőoltásról

A humán papillómavírus (HPV) egyes típusai rákos elváltozásokat és szemölcsöket okozhatnak a bőrön és a nyálkahártyákon; leggyakrabban a méhnyakban, az ánusz környékén, a nemi szerven és a szájban.

Mára a vírus száznál is több változatát azonosították, a kórokozó pedig igen erős fertőzőképességgel bír, tízből nyolc szexuálisan aktív nő és a férfiak fele találkozik vele élete során. Az egyik leghatékonyabb prevenciós eszköz a védőoltás: a legújabb vakcinával közel teljes mértékben megelőzhető a HPV-vírus okozta számos rákos megbetegedés.

A nők körében vezető haláloknak számító méhnyakrákért döntően a HPV felelős

A HPV vírustörzseit két csoportba sorolják: magas és alacsony kockázatú. Utóbbiból a 6-os és 11-es törzs fordul elő leggyakrabban, világszerte ezek a változatok felelnek a nemi szerven kialakuló szemölcsök (condylomák) 90 százalékáért, a magas kockázatú törzsek közül pedig a 16-os és 18-as felel a méhnyakrákos megbetegedések közel háromnegyedéért. Az összes daganatos megbetegedés 5 százaléka írható a HPV számlájára: a méhnyakrák mellett szeméremtesti és hüvelyrákot, valamint a férfiakra nézve is veszélyes végbélnyílás körüli rákos megbetegedéseket, fej-nyaki daganatokat és hímvesszőrákot is okozat.

Mit kell tudni a nemi szervi szemölcsről?

A fertőzés okozta rákos megbetegedések közül Magyarországon az évente közel félezer áldozatot követelő méhnyakrák a leggyakoribb, de a jóindulatú kinövésnek számító nemi szervi szemölccsel is minden tizedik magyar találkozik élete során. A nemi szerven lévő hússzínű kitüremkedések fájdalommentesen is jelentkezhetnek, de gyakran járnak égő, viszkető érzéssel, nem utolsó sorban pedig komoly problémát okozhatnak a párkapcsolatban, szinte ellehetetleníthetik a szexuális életet. Többféle eljárás létezik a betegség kezelésére (fagyasztás, égetés, lézeres eltávolítás vagy ecsetelés), a szemölcs viszont a sikeres beavatkozások ellenére később kiújulhat (mivel a szervezetben nem alakul ki automatikus védettség a HPV-fertőzést követően), ezért a hangsúly a megelőzésen van.

A HPV vírustörzseiből a 16-os és 18-as felel a méhnyakrákos megbetegedések közel háromnegyedéért

A legújabb HPV elleni oltással szinte teljesen megelőzhető a méhnyakrák

A HPV közvetlen testi kapcsolattal, bőrkontaktus során terjed, ezért a szexuális aktus bármely formája során könnyen átkerülhet a partnerre, de apró hámsérülések vagy akár közös intim borotva használatával is átadható. Az óvszer - mivel közvetlenül csak a péniszt védi - nem óv meg a fertőzés valamennyi típusától. A vírussal érintkezők mintegy kétharmadánál jön létre a fertőzés, amely néhány hónaptól akár több évig is tünetmentes maradhat: ez az oka, hogy sok HPV-fertőzött nincs tisztában a problémával, és tudtán kívül továbbadja partnereinek a vírust.

A HPV elleni egyik leghatékonyabb védekezési mód a védőoltás beadatása, melynek hatására az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén ellenanyagot termeljen és kivédje a fertőzést. Idén januártól már háromféle vakcina közül választhatunk itthon is: a kétkomponensű változat lányoknak és nőknek adható, és a HPV 16-os és 18-as, azaz a méhnyakrák, valamint a szeméremtesti és hüvelyrák kialakulásáért leginkább felelős vírustörzsek ellen véd. A négy- és a legújabb, kilenckomponensű vakcina szélesebb körű védelmet nyújt, a fentieken felül a vírus okozta végbélnyílás körüli rákokkal és a nemi szervi szemölccsel szemben is hatékony prevenciós eszköz. Az új, kilenckomponensű oltás - a négykomponensűhöz képest - 20 százalékkal nagyobb, 90 százalékos védelmet nyújt a méhnyakrákkal szemben, valamint hatásos védelmet jelent a nemi szerveken előforduló egyes rákos megbetegedések és nemi szervi szemölcsök ellen is. A négykomponensű vakcinákhoz hasonlóan fiúknak és férfiaknak is adható, 9 éves kortól.

Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért, ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra