PMS és cikluszavar: segítsünk magunkon hormonmentesen (x)

Adatok szerint a PMS, azaz a premenstruális szindróma a fogamzóképes korú nők 75 százalékát érintheti időről-időre, 20-40 százalékuknál pedig havi rendszerességgel jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Fontos lenne mindenkinek tudnia, hogy a panaszokkal ma már nem kötelező együtt élni, létezik ugyanis szelíd, hormonmentes segítség a problémára.

A premenstruációs szindróma (PMS) elnevezés egy olyan tünetegyüttest takar, amely a havi vérzés előtt jelentkező fizikai, érzelmi, illetve viselkedésbeli panaszokat és változásokat foglalja magába. A kellemetlen tünetek általában a menstruációt megelőző héten jelentkeznek, majd a vérzés első napjaiban rendszerint elmúlnak. A PMS a 20 és 40 év közötti korosztályban fordul elő a leggyakrabban, de akár már serdülőkorban jelentkezhetnek a kínzó panaszok.

A PMS jellemző tünetei

A premenstruációs szindrómának 150 különféle tünete lehet: vannak köztük lelki panaszok, gyomor- és bélpanaszok, vegetatív zavarok, sőt bőrtünetek is. Az érintettek leggyakrabban ingerlékenységre, cukoréhségre, alvászavarokra, levertségre, puffadásra, alhasi görcsökre, mellfeszülésre és pattanásos bőrre panaszkodnak, de sokaknál fejfájás, hasmenés, hányinger és hányás is előfordul.

Mi a PMDD, és miért kínozza a nőket? Sokan nem is tudnak róla, hogy a menstruációjuk előtt jelentkező, kínzó és sokszor bosszantó panaszokért jó eséllyel a premenstruációs szindróma (PMS), vagy annak súlyosabb változata, a premenstruális diszfóriás zavar (PMDD) felelős.

Érdekesség, hogy a tapasztalatok szerint még azoknál a nőknél is jelentkezhetnek a PMS tünetei, akik korábban méheltávolításon estek át, amennyiben maradt legalább egy működőképes petefészkük. A tünetek jelentkezésében ismert a családi halmozódás is: ha édesanyánk vagy nővérünk PMS-től szenved, akkor a tünetek valószínűleg bennünket is érinteni fognak.

Hogy ki melyik hónapban mennyire érzi magát rosszul a menzesze előtt, az egyénenként változhat, ugyanakkor nem árt tudni, hogy a panaszok az életkorral, illetve a stressz miatt akár súlyosbodhatnak is.

Milyen jellegzetességei vannak a PMS-nek a különböző életszakaszokban?

20-as életévek: ebben az időszakban a PMS leginkább egy hullámvasúthoz hasonlít. Szakértők szerint a premenstruációs szindróma a nők reproduktív éveinek elején, valamint végén szokott a legsúlyosabban jelentkezni. Az okok egyrészt az ebben az időszakban jelentkező hormonális ingadozásokra és a fiatal nők életmódjára vezethetők vissza. A huszonéves nők számára a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás még nem feltétlenül jelent prioritást, továbbá ők jellemzően rendszertelenebbül is étkeznek, mint az idősebb korosztály. Altalában többet dohányoznak, valamint gyakrabban fogyasztanak alkoholt is - ezen tényezők pedig mind-mind erősíthetik a PMS-sel járó tüneteket.

30-as életévek: ebben az időszakban a PMS kicsit "megszelídül": a tünetek már nem annyira szélsőségesek, mint korábban voltak. Adatok szerint a 30-as éveikben járó nőknél vagy általánosságban kevesebb tünet jelentkezik, vagy a tüneteik már kevésbé súlyosak. A javulás egyik oka, hogy a nők nagy része ebben az életkorban vág bele a gyerekvállalásba, és a terhesség, valamint a szoptatás enyhíteni tudja a PMS okozta panaszokat - illetve mivel a várandósság alatt nincs menzesz, így ama 9 hónap során a PMS sem jelentkezik. Ennek ellenére az is előfordulhat, hogy egyeseknél éppen a 30-as éveikben súlyosbodik leginkább a premenstruációs szindróma. A tünetek erősödése általában azoknál a nőknél figyelhető meg, akik a 20-as éveikben fogamzásgátlót szedtek, amit a 30-as éveikben abbahagytak, mert már gyermeket akartak. Mivel a fogamzásgátló elhagyása után intenzív hormonális változások következnek be a szervezetben, ezért amíg nem sikerül a fogantatás, addig akár súlyos PMS-tünetekkel is szembenézhetnek.

A kellemetlen tünetek általában a menstruációt megelőző héten jelentkeznek. Fotó: Getty Images
A kellemetlen tünetek általában a menstruációt megelőző héten jelentkeznek. Fotó: Getty Images

40-es életévek: a 40-es évek elején a PMS tünetei hasonlóak lehetnek ahhoz, mint amit a 30-as éveinkben tapasztaltunk, ám amint elkezdünk közeledni a perimenopauzához (azaz a menopauza előtt 5-10 évvel), jó eséllyel ismét fel fognak erősödni a panaszok. Tovább nehezítheti a nők életét, hogy a csökkenő hormonszint miatt a menstruáció ebben az időszakban sokaknál elkezd rendszertelenné válni. Ez pedig azt jelenti, hogy a 40-es éveikben járó nők nem feltétlenül tudják előre kiszámolni, mikor számíthatnak a hangulatváltásokra, kimerültségre és hasonlókra.

Mit lehet tenni?

A kellemetlen tüneteket már életmódbeli változtatásokkal is enyhíthetjük. Fontos például, hogy beiktassuk az életünkbe a rendszeres testmozgást, illetve hogy odafigyeljünk az egészséges táplálkozásra. A PMS időszakában ajánlott például csökkenteni a cukor, a tejtermékek és az állati zsírok bevitelét, az alkoholt és a koffeint pedig jobb teljesen elhagyni. De a B6-vitamin és a kalcium is beválhat a kínzó panaszok ellen.

Mindezek mellett arról is fontos tudni, hogy számos olyan gyógynövényes készítmény kapható ma már a patikákban, amelyek amellett, hogy segítik a PMS tüneteinek csökkentését, a menstruációs ciklus szabályozásában is segítséget nyújthatnak.

Premens - a hormonmentes segítség

A PMS gyógyszeres terápiáját korábban döntően a hormonális vagy a hormonreceptorokra ható készítmények adták, e szerek szedése azonban sok esetben súlyos mellékhatásokkal járt együtt. A hormontartalmú gyógyszerekkel szemben a Premens tabletta összetevője egy természetes anyag, a barátcserje-kivonat, amely bizonyítottan csökkentheti a PMS tüneteit.

A barátcserje rendkívül hasznos gyógynövény, amelynek termését már az ókorban és a középkorban is használták nőgyógyászati panaszokra. A barátcserje előnye, hogy hatóanyagai nemcsak a premenstruációs szindróma tüneteit képesek enyhíteni, hanem a menstruációs ciklus zavarának szabályozására is alkalmasak lehetnek. A Premens tabletta tehát egyaránt segítségünkre lehet, ha PMS-től szenvedünk, illetve akkor is, ha rendszertelen vérzéssel, cikluszavarral küzdünk. Szedését az optimális hatás elérése érdekében legalább 3 hónapon keresztül javasolt folytatni.

Érdekesség, hogy egy hazai kutatócsoport nemrég publikálta az első olyan összehasonlító vizsgálatot, amelyben a szigorú szakmai kritériumoknak megfelelően a barátcserje-tartalmú készítmények hatóanyagának minőségét és dózisát tanulmányozták. Megállapították, hogy a PMS tünetei 15 mg-nál nagyobb dózisú, gyógyszerminőségű barátcserje-kezelés hatására több mint kétszer nagyobb mértékben enyhülnek, mint kezelés nélkül. A kutatócsoport olyan megfelelően ellenőrzött és állandó összetételű, gyógyszerminőségű készítményeket vizsgált, amelyek közül hazánkban jelenleg csak a Premens készítményhez lehet vény nélküli gyógyszerként hozzáférni.

Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer
Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra