Miért fázunk fel?

Köznyelvi elnevezése miatt sokan hiszik, hogy ez a betegség csakis hidegben alakulhat ki. Az igazság azonban az, hogy az esetek többségében a hidegtől függetlenül jelentkeznek a felfázás, vagyis a hólyaghurut kellemetlen tünetei. De akkor mi áll pontosan a hátterében, és hogyan előzhető meg? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.

A szokásosnál gyakrabban jelentkező vizelési inger, amely szinte nem is akar megszűnni: ez a felfázás első figyelmeztető jele. Nem sokkal később már mindehhez égő és csípő érzés társul, esetleg alhasi görcsök is jelentkeznek. Súlyosabb esetben pedig véres vizelet, láz, hidegrázás is felléphet, ezért semmiképp nem szabad kezeletlenül hagyni a problémát. A megfelelő kezeléshez pedig elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, pontosan milyen betegség a felfázás.

Hogyan alakul ki a felfázás?

A hólyaghurut tulajdonképpen bakteriális eredetű húgyúti fertőzés. Az esetek 80 százalékában a normális bélflóra részét képező Escherichia coli, vagy rövidebb nevén E. coli baktérium okozza. Ha ez a kórokozó a végbél környékéről a húgycsőbe, majd onnan a hólyagba jut és ott elszaporodik, akkor gyulladást vált ki. Mivel a nőknél a végbélnyílás, a hüvelybemenet és a húgycső külső nyílása meglehetősen közel található egymáshoz, ezek a baktériumok könnyebben átvándorolhatnak egyik helyről a másikra. Ráadásul a női húgycső is jóval rövidebb, így a kórokozóknak csak néhány centis utat kell megtenniük a hólyagig. Ezért jóval gyakoribb betegség a felfázás nőknél. Férfiaknál viszont jellemzően a prosztatamegnagyobbodás miatti vizeletürítési probléma lehet gyakori kiváltó ok.

Van köze a hidegnek a felfázáshoz? Fontos tisztázni, hogy a hideg önmagában nem okoz hólyaghurutot, ám ha a baktériumok már jelen vannak a húgyutakban és hólyagban, akkor az elősegítheti a betegség kialakulását. Az alhasi tájék lehűlésével együtt ugyanis gyengül az érintett területek véráramlása, ezzel a természetes védekező rendszere is. Éppen ezért érdemes kerülni a hidegben ücsörgést, és ügyeljünk az időjárásnak megfelelő öltözködésre is.

Természetesen nőként sem kell beletörődnünk, hogy jobban ki vagyunk téve a felfázás veszélyének, hiszen sokat tehetünk a megelőzésért. Először is tekintsük át, milyen tényezők járulhatnak hozzá ahhoz, hogy a nem kívánt baktériumok bejussanak a húgyutakba, mert ha mindezzel tisztában vagyunk, könnyebb lesz elkerülni a fertőzést.

Felborul a hüvelyflóra egyensúlya

A hüvely váladéka normális esetben savas, ez gondoskodik a védelemről, hiszen nem kedvez a baktériumok szaporodásának. A hüvelyflóra egyensúlya azonban nagyon kényes, könnyen felborulhat (például antibiotikum-kúra, az immunrendszer gyengülése, a túlzásba vitt intim mosakodás, illetve fogamzásgátló tabletták hatására), és ezáltal szabad út nyílik a kórokozóknak a szomszédos húgycsőbe is.

Miért fázunk fel?
Miért fázunk fel? Fotó: Getty Images

A nászutasbetegség

A hólyaghurutot szokták nászutasbetegségnek is nevezni, mivel a gyakori és intenzív szex ugyancsak fokozza a húgyúti fertőzés kockázatát. Az aktus során a baktériumok a végbélnyílásból a gátra kerülhetnek, majd onnan besodródhatnak a húgycsőbe, a pénisz mozgása pedig egyenesen felfelé, a hólyagba tolja őket. Ezért ajánlott, hogy szeretkezés után mielőbb menjünk ki pisilni, így megszabadulhatunk a húgycsőbe esetlegesen bejutott kórokozóktól.

Pangó vizelet

A felfázásnak két típusa van - cikkünkből kiderül, melyek ezek. A részletek itt !

A nők hajlamosabbak tovább tartogatni a vizeletet, de ez egészségtelen szokás. Nemcsak feleslegesen terheljük vele a hólyagunkat, de a pangó vizelet ideális táptalajt jelent a baktériumok elszaporodásához is. Lehetőség szerint ne halogassuk a dolgot, ha szólít a természet!

Hormonális változások

A hormonháztartás átalakulása miatt várandósság idején és a változókorban szintén fogékonyabbak a nők hólyaghurutra. Az ösztrogén hormon szintjének csökkenése a hüvely és húgycső hámszövetének elvékonyodásával jár, a sérülékenyebb hám pedig nehezebben tudja kivédeni a kórokozók "támadását".

Így kezelhetjük a fertőzést

Már az első kellemetlen tünetek megjelenésétől kezdve fokozzuk a folyadékbevitelt. Ha tehetjük, igyunk meg rövid időn belül akár 1 liter szénsavmentes ásványvizet, mert ez segít átmosni a húgyutakat, azaz megszabadulni a baktériumoktól. Emellett pihenjünk sokat a panaszok enyhüléséig. A felfázással szemben bizonyos gyógynövények is eredményesek, például a medveszőlőlevél. Ezt fogyaszthatjuk gyógytea vagy akár gyógyszertárban kapható készítmény formájában is.

Ha a tünetek 1-2 napon belül nem enyhülnek, vagy láz, véres vizelet, hányinger, hasi fájdalom jelentkezik, keressünk fel egy urológust. Az orvos a vizelet vizsgálatával megállapíthatja, hogy milyen baktérium felelős a fertőzésért, majd ennek alapján javasolhat antibiotikumos kezelést . Amennyiben a hólyaghurut félévente kétszer vagy évente háromszor kiújul, érdemes megejteni egy alaposabb kivizsgálást, akár nőgyógyász bevonásával is. A szakember segíthet rávilágítani, hogy milyen életmódbeli szokásaink járulnak hozzá a gyakori felfázáshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra