Miért 9 hónapig tart a terhesség?

Más főemlősökkel összehasonlítva az emberi utód kifejezetten fejletlenül érkezik a világra - de miért nem töltünk akkor több időt az anyaméhben?

Míg születéskor az emberi agy a felnőttkori méretének csak 30 százalékát éri, addig legközelebbi rokonainknál, a csimpánzoknál ez az arány 40 százalék. Ahhoz, hogy mi is elérjük ezt a szintet, 9 helyett 18-21 hónapot kellene az anyaméhben töltenünk - írja az index.hu.

Miért 9 hónapig tart csak a terhesség?
Miért 9 hónapig tart csak a terhesség?

Miért 9 hónapig tart csak a terhesség?

Az egyik magyarázat szerint ha még odabent nagyobbra nőne a baba feje, egyszerűen nem férne át az anya medencéjén. Ez az úgynevezett szülészeti dilemma: míg az emberek agya egyre nagyobbra nőtt, a két lábon járáshoz-futáshoz kisebb medencére volt szükség. Az evolúció ezért azt a kompromisszumot hozta, hogy a babák az ideálisnál korábban születnek meg.

Mikortól hivatalos a terhesség? Részletek !

Egy másik elmélet viszont azt mondja, hogy ha nemcsak a fej, hanem a test méretét is számításba vesszük, valójában nem is születünk idejekorán. Ez alapján ugyanis arányaiban a miénk a második leghosszabb terhesség az orangutánok után, a gorillákat és a csimpánzokat pedig 37 nappal verjük. Ráadásul az emberi baba agya 47 százalékkal nagyobb, mint a méretben őt követő bébigorilláé, újszülöttjeink pedig összességében kétszer akkorák.

A legújabb elképzelés szerint pedig valójában nem a túl nagyra növő babafej szab gátat a hosszabb terhességnek, hanem hogy a 9. hónap végére az anya anyagcseréje eléri a teljesítőképessége határát. A terhesség 6. hónapjára a nőknek már a szokásos energia kétszeresére van szükségük, hogy fenntartsák az alapvető anyagcsere-folyamataikat, és ez idővel még tovább növekszik. Márpedig az ember jellemzően az átlagos metabolizmusa 2-2,5-szeresét képes huzamosabb ideig fenntartani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra