Jó hír a Parkinson-kórosoknak

Az idei orvosi Nobel-díj is azt mutatja, hogy a genetika és az őssejtterápia reményteljes lehetőségeket nyújthat az idegsejtek fokozatos elhalásával járó Parkinson-kórban szenvedőknek - mondta az InfoRádiónak az Egyesített Szent István és Szent László Kórház ideggyógyász főorvosa.

Fazekas András hozzátette: több reménykeltő kutatás is folyik a világban, egyesek eredményeit pedig már Magyarországon is alkalmazzák.

Idén két amerikai és egy brit kutató, Mario Capecchi és Oliver Smithies, illetve Martin Evans kapta idén az orvosi Nobel-díjat, az őssejtkutatás terén elért eredményeikért.

A három kutatónak - mint az indoklásból kiderül - a "kikapcsolt génű egereken" végzett, várhatóan az emberi gyógyászatban is hatalmas jelentőséggel bíró kutatásokért ítélték oda a legtekintélyesebb tudományos kitüntetést.

Fazekas András szerint a díj is azt mutatja, hogy a kutatók munkája igen hasznos lehet a parkinsonosok kezelésében.

Magyarországon csaknem 20 ezren szenvednek a degeneratív idegrendszeri betegségben, amelynek során csökken a fő ingerületátvivő anyag, a dopamin termelődése is.

Legfőbb tünete a végtagremegés, amely érzelmi stresszre jelentkezik, valamint az izommerevség, amelynek során a betegnek nagyon nehéz mozognia, és elindulnia.

A Nobel-díjasok munkája nyomán lehetővé válhat, hogy az idegrendszer károsodott területére őssejteket juttassanak, amelyek folytatni tudják azokat a tevékenységeket, amelyeket a beteg sejtek már nem. Képesek lesznek például dopamint termelni. Ezáltal pedig csökkenhetnek a betegség tünetei.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra