Embrionális őssejt: már petesejt sem kell hozzá

A Kalifornia Egyetem kutatóinak a világon először sikerült embrionális őssejtet előállítani embrió vagy petesejt felhasználása nélkül.

Dr. Kathrin Plath és Dr. William Lowry munkatársai segítségével genetikai módosítás segítségével sikeresen "tekerték vissza" emberi eredetű hámsejtek belső óráját, és ezáltal olyan sejteket hoztak létre, melyek csaknem tökéletesen megegyeznek az emberi embrionális őssejtekkel és szinte bármilyen, szervezetünket alkotó sejtté átalakulhatnak. Ennek eléréséhez négy szabályozó gén módosítására volt szükség - írja a MediPress.

A kutatók munkájának eredménye betegségek kezelésének szempontjából igen jelentős. Azáltal, hogy érett sejteket át tudnak programozni embrionális sejtekké, gyakorlatilag kimeríthetetlen forrást biztosíthatunk a szövet- és sejtátültetés számára, sőt az új sejtek még akár szövet- vagy szervek tervezéséhez és mesterséges létrehozásához is felhasználhatóak lesznek. A beteg bőréből származó hámsejtek őssejtekké történő alakítása után a szervezet bármely más sejtjévé átalakulhatnak, legyen az akár inzulintermelő béta-sejt, vagy vérképzéshez szükséges haemopoietikus őssejtek, esetleg mozgató idegsejt a Parkinson-kór gyógyításához.

"Az általunk újraprogramozott hámsejtek tulajdonképpen megkülönböztethetetlenek az emberi eredetű embrionális sejtektől. A felfedezett módszer nagy előrelépést jelent az immunrendszer számára nem idegen, még nem elkötelezett őssejtek nagy mennyiségben történő előállításához." - magyarázta Dr. Plath.

A kutatók beszámolója nagyjából egyszerre jelent meg Dr. Yamanaka és Dr. Thomson beszámolóival, melyek így együtt az őssejt alapú regeneratív orvoslás mérföldkövét jelenthetik. Ezek az új technikák valószínűleg teljesen leváltják majd az eddig használt, sejtmag cseréjén alapuló eljárást, melyet terápiás klónozásnak is neveznek. Mindeddig ez a módszer sajnos nem volt hatékony emberek esetében, és ezért leginkább az embrionális eredetű őssejtek használatát preferálták a szakemberek.

Az éret hámsejtekben a négy gén egyidejű módosítása révén a kromoszómákon található többi gén aktivitása is megváltozott, így a sejtekből nem csak tulajdonságai, hanem genetikai szerkezete és az aktív gének elhelyezkedése tekintetében is az embrionális őssejtekkel azonos sejtek jöttek létre.

"Az a tény, hogy képesek vagyunk sejtmag csere nélkül embrionális őssejttel teljesen azonos értékű őssejteket létrehozni az érett emberi sejtek átprogramozásával hatalmas előrelépést jelenthet az emberi eredetű sejtvonalak létrehozásában és azok kutatásra történő felhasználásában. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a kutatásunk nem helyettesítheti az embrionális őssejtek további vizsgálatát, hanem inkább egy újabb lehetséges alternatívát biztosít a további kutatások folytatásához." - tette hozzá Dr. Lowry.

STOP

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra