COVID-19: így hat a menstruációra a fertőzés és az oltás

Az új típusú koronavírus okozta COVID-19-betegség számtalan szövődménnyel járhat. Amellett, hogy komoly szervi károsodásokat generálhat, sokan panaszkodnak post-COVID szindrómáról, elhúzódó tünetekről és nagyfokú fáradtságról is. Egyre többször hallani viszont azt is, hogy a fertőzés - de még a védőoltás is - akár a menstruációs ciklust is összezavarhatja.

Menstruáció pandémia idején: mutatjuk, miért borulhat fel a ciklus .

A menstruációs ciklust számos hormon irányítja, így nem csoda, hogy amikor egy kis hiba csúszik a gépezetbe, akkor könnyen felborul. Mivel stresszes helyzetekben komoly hormonális változások indulnak meg (nő például az adrenalin, a noradrenalin és a kortizol szintje), nem meglepő, hogy a nehezebb időszakok bizony összezavarhatják a női ciklust. Egy világjárvány pedig értelemszerűen nem kis stresszel jár, amelyet nemcsak magától a betegségtől való félelem generál, hanem a pandémiából adódó nehézségek is (például a munkahely elvesztése vagy az attól való félelem, a gyerekek online oktatása, párkapcsolati nehézségek, stb.). Így a jelenlegei helyzet már önmagában, fertőzéstől és oltástól függetlenül is befolyásolhatja hormonális állapotunkat, így a menstruációs ciklust is - ismertette dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

A COVID-19 és a menstruáció

Először is fontos leszögezni, hogy bármilyen betegség okozhat átmeneti menstruációs zavart, ám azok, akik koronavírus-fertőzéssel küzdenek vagy küzdöttek, gyakrabban számolnak be vérzészavarokról, szokatlan véralvadásról (sok vérrög a menstruációs vérben), pecsételő vérzésről, illetve súlyosbodó PMS -ről (főleg a fertőzés utáni 3-6 hónapban). Ennek oka a már említett stressz, amely könnyen hormonális zavarokat idéz elő, ráadásul a COVID-19 több tanulmány szerint is befolyást gyakorolhat a pajzsmirigy-funkciókra, amely szintén összefüggésben áll a menstruációs ciklussal.

fiatal nő koronavírus elleni oltást kapott
A koronavírus-vakcina beadatása után sokak ciklusa felborult.Fotó: Getty Images

Az oltás is összezavarhatja a ciklust?

Sokan arról számolnak be, hogy a koronavírus elleni vakcina beadatása után felborult a ciklusuk. A szakértők azonban megnyugtatnak mindenkit, hogy ez csak a szervezet egyik normális, természetes reakciója, amit a stresszre és az immunrendszer megbolygatására ad, tehát nem tekinthető komoly problémának. A szakértők emellett már azt a tévhitet is megcáfolták, miszerint termékenységi problémák léphetnek fel a védőoltás hatására.

Egyes kutatásoknak köszönhetően már arra is fény derült, hogy az oltás következtében a menstruációs ciklus hossza is megváltozhat. Egy tanulmányban ugyanis megfigyelték, hogy azok az emberek, akik mindkét oltási adagot ugyanabban a menstruációs ciklusban kapták, átlagosan két nappal növekedett a ciklus hossza a be nem oltott emberekhez képest - ám ez a változás is csupán átmeneti volt.

Mit tegyünk?

A nőgyógyász azt javasolja, hogy a koronavírus-fertőzést követően türelmesen várjuk meg, amíg a szervezetünk regenerálódni tud. Amennyiben továbbra is fennáll a panasz, érdemes kicsit egészségtudatosabban élnünk, tehát ügyelnünk a rendszerre, a megfelelő táplálkozásra, az elegendő alvásra és a jó stresszkezelésre. Ha pedig ez sem segít, akkor célszerű laborvizsgálatokkal ellenőrizni a kortizol és pár nemi hormon (ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron, LH, FSH, SHBG, prolaktin) szintjét. Ebből megtudható, hogy jelen van-e komolyabb hormonzavar, amelyet esetleg kezelni szükséges.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra