A mensi-gondok enyhítése hormonmentesen (x)

Érzékeny mellek, ingerlékenység vagy éppen fejfájás - a PMS, vagyis a premenstruációs szindróma kellemetlen tünetei számtalan nő életét keserítik meg. Pedig nem lenne kötelező együtt élni a panaszokkal - mutatjuk, mit tehetünk ellenük.

A PMS valójában egy tünetegyüttes, amellyel a nők 80 százaléka találkozik a havivérzés előtti napokban. A PMS súlyossága egyénenként változó: van, akinél átmeneti munkaképtelenséget okoz, viszont akad olyan nő is, aki nem érzékel belőle szinte semmit.

A PMS tünetei

Bár a PMS-t és a vele járó tüneteket sokáig bagatellizálták, fontos leszögezni, hogy nem holmi női hisztiről van szó. A tünetegyüttesben ma már több mint 150 féle panaszt tartanak nyilván, ilyenek például az emlőérzékenység, a hányinger, az ingerlékenység vagy a szorongás. Ezeken kívül még gyakran fordulnak elő az alábbi panaszok:

  • pattanások (legfőképp az arcon, háton, mellkason);
  • puffadás;
  • fáradtság, kimerültség;
  • fejfájás;
  • szorulás, hasmenés;
  • sóvárgás egyes ételek után (legfőképp az édességek után);
  • depresszió vagy lehangoltság;
  • koncentrációs nehézségek;
  • stresszkezelési nehézségek.

Mi okozza a PMS-t?

A PMS kialakulásának okai ma még nem ismertek pontosan, de valószínűnek tartják, hogy nem egyetlen kórokra vezethetők vissza. A szakértők úgy gondolják, hogy a hormonális tényezők mellett genetikai, táplálkozási és életmódbeli faktorok is szerepet játszhatnak az egyes tünetek megjelenésében. A hormonális okok természetesen a menstruációval állnak összefüggésben: a panaszok akkor jelentkeznek, amikor a ciklusunk második felében, a havi vérzéshez közeledve szervezetünkben az ösztrogén, majd - megtermékenyülés híján - progeszteron szintje csökkenni kezd.

PMS: a nők 80%-a szenved tőle. Fotó: iStock
PMS: a nők 80%-a szenved tőle. Fotó: iStock

Hormonmentes megoldások

És bár a PMS kialakulásának hormonális okai is vannak, ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a panaszok enyhítéséhez feltétlenül hormonokra lenne szükségünk. A PMS tüneteinek kezelése alapvetően három alapkőre épül: a mozgásra, a megfelelő táplálkozásra, és ha ezek nem hozzák meg a kívánt eredményt, szükség lehet gyógyszeres segítségre is.

A rendszeres testmozgás sok szempontból hasznos és kutatások szerint a hormonális egyensúly fenntartásában is nagyon sokat segít. De nem kell feltétlenül egy maratont lefutnunk, a szakemberek szerint ugyanis már napi 30 perc kardiózás is jó hatással van a hormonháztartás működésére.

Emellett megfigyelések szerint ugyancsak jót teszünk magunkkal, ha a menstruáció közeledtével változtatunk kicsit a táplálkozásunkon. A koffeint és az alkoholt mindenképpen érdemes kerülnünk, és nem árt lemondani a feldolgozott élelmiszerekről, a fehér lisztről és a cukorról. Ugyanakkor növelni kell a rostbevitelt zöldségből, gyümölcsből, diófélékből és teljes kiőrlésű gabonákból.

Ezek a változtatások a PMS-tünetek megszüntetésén kívül is az egészségünket szolgálják, úgyhogy betartásukkal biztosan nem veszítünk semmit. Ám akkor sem szabad elkeserednünk, ha a tüneteink az egészséges életmódunk dacára megmaradnak.

Premens - van segítség a problémánkra

A PMS tüneteinek enyhítésére találhatunk hatásos segítséget a természet patikájában: a koncentrált barátcserje-kivonatot tartalmazó Premens tabletta segítségével sikeresen lehet ugyanis csökkenteni a PMS kínzó panaszait. A barátcserje rendkívül hasznos gyógynövény, melynek termését már az ókorban és a középkorban is használták nőgyógyászati panaszokra. A barátcserje nagy előnye, hogy a hatóanyagai nemcsak a premenstruációs szindróma tüneteit képesek enyhíteni, hanem még a menstruációs ciklus zavarának szabályozására is alkalmasak lehetnek. A Premens tabletta tehát akkor is a segítségünkre lehet, ha PMS-től szenvedünk, és akkor is, ha rendszertelen vérzéssel, cikluszavarral küzdünk. Az optimális hatás elérése érdekében legalább 3 hónapon keresztül javasolt a szedését folytatni.

Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer

Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra