Új módszer a stroke megelőzésére
A B-vitamint vizsgálták, biztató eredményekA kutatók tizennégy tanulmány elemzésével kimutatták, hogy a B-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítők szedésével körülbelül hét százalékkal csökkenthető az agyérgörcs kialakulásának kockázata.

B-vitamin, de mennyi?
Kalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, mennyi vitaminra és ásványi anyagra van szüksége naponta! A kalkulátort ide kattintva éri el!A kínai Zhengzhou Egyetem kutatói azonban a Neurology szaklapban közzétett legújabb tanulmányukban tizennégy, összesen közel 55 ezer résztvevővel készült klinikai kísérlet áttekintésével kimutatták, hogy a B-vitamin-tartalmú kiegészítőket szedőkben hét százalékkal alacsonyabb a stroke kockázata. 2 471 beteg kapott agyérgörcsöt, de a kutatások azt is kimutatták, hogy a B-vitamin a véralvadásban szerepet játszó homocisztein nevű molekula szintjét is csökkentette.
A kutatók ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy az eredmények szerint a B-vitamin-kiegészítők nem befolyásolják jelentős mértékben a szívroham kockázatát. Az is kiderült, hogy a folsav, más néven B9-vitamin, csökkentheti a más B-vitaminokat tartalmazó étrend-kiegészítők előnyös hatásait. Pedig sok szakértő támogatja a kenyér folsavval történő dúsítását, hogy a várandós kismamák így biztosan elegendő mennyiséghez jussanak belőle, és a magzat védelmet kapjon az olyan neurológiai betegségekkel szemben, mint a nyitott hátgerinc. A kutatók azt is kiderítették, hogy az étrend-kiegészítők gyakori összetevőjének számító B12-vitamin nagy dózisban nem befolyásolja a stroke kockázatát.
A kutatók mindenesetre arra is felhívták a figyelmet, hogy bármilyen étrend-kiegészítő szedésének megkezdése előtt kérjük ki orvosunk véleményét.
A stroke-nak számos rizikófaktora ismert (növekvő életkor, magasvérnyomás-betegség, szívbetegség, cukorbetegség, magas vérzsírszint, érelmeszesedés, a vér folyékonyságát csökkentő, illetve fokozott alvadékonyságát okozó eltérések, a cigarettázás, túlzott alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód, intravénás drogok, stressz, családban öröklődő gének). Egy korábbi stroke szintén növeli egy újabb stroke bekövetkezésének valószínűségét. A stroke-rizikók egy része kizárólag nőkben fordul elő (fogamzásgátló szedése, terhesség, szülés). A stroke megelőzésének lényege a rizikótényezőt jelentő betegségek megelőzése, illetve, ha a betegségek már kialakultak, akkor azok optimális kezelése. Ugyancsak fontos a stroke kockázatát növelő káros szokások kerülése, továbbá az életünkben elkerülhetetlenül ható stressz megfelelő kezelése. A rendszeres sportolással (aerob mozgással) sokat tehetünk a stroke megelőzése érdekében. A kockázati tényezők egy része viszont, mint amilyen az életkor vagy az örökölt tulajdonságok, nem befolyásolhatók. Stroke ritkán következik be fiatal életkorban, döntően 45 éves kor felett fordul elő. Bővebben a stroke-ról itt olvashat.