Sokba kerül az agybetegek ellátása

A legfelsőbb döntéshozók nincsenek tisztában azzal, hogy a társadalomra a legnagyobb szociális és egészség-gazdasági terhet az agy betegségeinek ellátása jelenti - hívta fel a figyelmet az InfoRádió Aréna című műsorában Freund Tamás neurobiológus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke.

Az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet igazgatója szerint az agy betegségei a teljes betegségtehernek több mint 30 százalékát adják, míg az agy kutatására szánt összegek európai uniós szinten az összes betegség kutatására szánt összegnek csak a 8 százaléka. Freund Tamás szerint ez az aránytalanság elsősorban azért van, mert az egészségpolitikusok, a legfelsőbb szinten lévő döntéshozók nincsenek igazából tisztában, hogy mekkora szociális és egészséggazdasági terhet jelentenek az agy betegségei.

agy MRI felvétel
MR-felvétel az agyról. Az agy betegségei kerülnek a legtöbbe,

Az Európai Agytanács (European Brain Council) összeurópai vizsgálata - több száz egészségközgazdász és neurológus-pszichiáter segítségével - megállapította, hogy csak 2010-ben az agybetegségek 798 milliárd eurót emésztettek fel az Európai Unióban.

Gigantikus kiadás

"Hogy ez mekkora összeg, akkor látja be igazán az ember, ha megnézi, hogy öt következő legdrágább betegség mennyibe került. Eszerint a rák, a szív- és érrendszeri betegségek , a diabétesz, a krónikus tüdőbetegségek és a rheumatoid arthritis együttesen kerültek 500 milliárd euróba" - közölte Freund Tamás. Szerinte az aránytalanság amiatt alakult ki, mert a rák és a szívinfarktus a két leggyakoribb halálok, így ezeket tartják a leggyorsabban megoldandónak és gyógyítandónak.

"Ha a költség szempontjából és a családra, társadalomra gyakorolt szociális teher szempontjából nézzük, akkor míg egy rákos, egy infarktusos beteg viszonylag hamar meghal, addig, ha egy családba autista vagy skizofrén gyermek születik, ő egy teljes életet le fog élni" - mutatott rá a kutató az adatok hátterére. Az ilyen beteg a teljes élete során folyamatos orvosi ellátásra szorul, s általában egy szülőt, egy családtagot kivon a munkavégzésből. Ami mind hozzáadódik a betegség költségeihez.

Az emberi agy az egyik legösszetettebb szerkezet a világon, amely képes rendszeres "nagytakarításra", azaz kisöpri az elhalt neuronokat. Egy tanulmány szerint a neurodegerenatív megbetegedések esetén megakadhatnak ezek a folyamatok. Részletek!

"A depresszió esetében is jól tudjuk, hogy mennyire megjósolhatatlan, hogy mikor megy be egy depressziós dolgozni, milyen színvonalú, minőségű munkát tud végezni. Alzheimer-kóros pedig lehet valaki már 60 éves korában olyan szinten, hogy nem képes az önellátásra, és még él 20-30 évet. Az Alzheimer-kórba nagyon nehéz belehalni, és ez alatt a 20-30 év alatt is egy családtagot kivonhat a munkavégzésből" - folytatta az MTA alelnöke. Freund Tamás szerint ezekre a krónikus, hosszan tartó, az életminőséget nagyon súlyosan károsító betegségekre így e szempontok szerint kellene tekinteni.

Forrás: InfoRádió

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra