Keresztbe tesznek az Alzheimer-kórnak - nem tud lerakódni a plakk

A Mayo Klinika laboratóriuma új módszert talált rá, hogy megakadályozza az amiloid plakk lerakódását. Az agysejteken megjelenő heparán-szulfát molekulák eltüntetésével lehetetlenné teszik az Alzheimer-kór egyik legfontosabb jellemzőjének kialakulását.

„Ahogyan a szőnyeg fedi a padlót és tartja magában a szennyeződést, a heparán-szulfát molekulák úgy fedik be az agysejteket és csapdában tartják az amiloid peptideket, amelyek aztán összecsomósodva létrehozzák az úgynevezett plakkot” – érzékeltette a problémát Dr. Guojun Bu, a Mayo floridai részlegének molekuláris neurobiológusa.

A kísérletek során törölték az Ext1 gént laboratóriumi egerekben génsebészeti technológia segítségével. Ez megakadályozta a heparán-szulfátok kialakulását az agysejtek felületén. A felület simább lett, ami lehetővé tette az agy számára az amiloid hatékony kitakarítását – mondta Dr. Bu, aki a Mayo Klinic Alzheimer-kór Kutatóközpontjának társigazgatója is. Szerinte a tanulmány bizonyította, hogy a heparán-szulfátok adják az alapját annak a folyamatnak, amely az amiloid plakk kialakulásához, az Alzheimer-kór korai és alapvető patológiai jellemzőjének kialakulásához vezet. A kutatási eredmények a Science Translational Medicine folyóiratban jelentek meg.

Új módszert találtak rá, hogy megakadályozzák az amiloid plakk lerakódását

Az agyban kialakuló plakkokban található finom szálak egyik fehérjéjének molekuláris szerkezete jelzi az Alzheimer-kórt a kutatók szerint. Részletek! A kutatók azt is vizsgálták, hogy az emberi agyszövet hogyan változik meg Alzheimer-kór hatására az élet folyamán. Kiderült, hogy az Alzheimer-kóros betegek agyában fokozott mennyiségű heparán-szulfátot találtak összehasonlítva az egészséges aggyal. Ez megerősítette, hogy a nagymennyiségű heparán-szulfát is hozzájárul az Alzheimer-kór kialakulásához.

A tanulmány arra is kiterjed, hogy az úgynevezett tau-csavarodást hogyan lehetne megelőzni. Az agy idegsejtjeinek megtámasztása egy tau nevű fehérje működésétől függ. Az Alzheimer-kór egyik további jellemző tünete, hogy e fehérjenyalábok megcsavarodnak, amely egyes szakértői vélemények szerint a sejtek pusztulását eredményezi.

„Az amiloid plakkok általában már hosszú évekkel azelőtt felhalmozódnak, hogy kialakulna a betegség tünetei. A laboratóriumi kísérleteink arra irányulnak, hogy megtaláljuk az olyan vegyületeket, amelyek blokkolják a heparán-szulfátok kölcsönhatását amiloiddal, s ezen keresztül lepedék kialakulását. Ezzel az célunk, hogy megakadályozzuk vagy leállítsuk az Alzheimer-kór kialakulását” – fejtette ki Dr. Bu.

Forrás: Mayo Clinic

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra