Beszél, aztán meghal: mi ez a sérülés?

A talk and die (az angol kifejezés ennyit tesz: beszél és meghal) szindróma orvosi értelemben véve nem betegség, a problémát csak a sajtó emlegeti ezen a néven nagyjából egy évtizede. Arról van szó, hogy valamilyen fejet érintő trauma következtében epidurális vérzés alakul ki, az pedig az érintett halálát okozza.

Az elnevezés arra utal, hogy mindez nem azonnal történik. A sérült a balesetet követően látszólag jól van, olybá tűnik, a malőrnek nincs következménye. Beszél, nem tűnik zavartnak, viszont állapota rövid időn belül romlani kezd, majd pedig beáll a halál. E folyamat olyan drámai és bizonyos mértékig abszurd, mintha egy Örkény egyperces fonalát követné.

A probléma pontos előfordulása nem ismert, már csak azért sem, mert nincs szó konkrét betegségről, halált okozó epidurális vérzést pedig sok egyéb dolog is kiválthat, nem csak fejtrauma . Mindenesetre az amerikai statisztikák szerint 1 millió balesetre jut nagyjából 50 ezer ilyen eset. Ezen belül a tengerentúli megfigyelések szerint torony magasan vezetnek a fejsérüléssel járó kerékpáros balesetek.

Valamilyen fejet érintő trauma következtében epidurális vérzés alakul ki, az pedig az érintett halálát okozza

A talk & die kiváltó oka tulajdonképpen egy epidurális hematóma. Ez azért jön létre, mert a koponya az ütés következtében észrevétlenül sérül, finoman eltörik. Ez leggyakrabban a halánték tájékán szokott megtörténni, lévén ez elég vékony, viszonylag könnyen elrepedhet. Ez a repedés a belső felületen futó középső agyhártya-artériát elnyesheti, de előfordul, hogy az csak az ütődéstől szakad el. Ez az ér az agyállományon kívül van, sőt az agyat körbevevő kemény agyburkon is kívül esik, a koponyacsont alatt fut. Viszont ha elnyesődik vagy elszakad, artériás vérzés indul meg, ami a baleset pillanatában, illetve közvetlenül azt követően sem okoz problémát.

Az agy sérüléseinek alapvetően két formáját különböztetjük meg. A nyílt agysérülések kivétel nélkül jelentős erőbehatásra alakulnak ki, és életet veszélyeztető traumának számítanak. A fedett agysérülések esetén a koponya integritása nem bomlik meg, de a traumát kiváltó erő hatására az agy elmozdul, és a koponyához csapódik. Részletek!

Ennek oka, hogy a vér direkt módon nem nyomja az agyat, nem abba csurog bele. Az a gond, hogy a kemény agyburok és a koponyacsont közötti epidurális teret telíteni kezdi a vér. Amíg itt van hely, addig nem jelentkezik tünet, viszont ha az üreg megtelt és a vérzés folytatódik, akkor a vér elkezdi nyomni az agyállományt is. Ekkor kezdődnek a tünetek. Az egyre fokozódó nyomás pedig egyre nagyobb bajt okoz, a koponyán belül pedig az agy csak egy irányba tud eltolódni, lefelé, a gerincvelő irányába, az úgynevezett öreglik felé (ez egy hüvelykujj-vastagságú nyílás). Ha az agy ide benyomódik, azonnal életveszélyes állapot áll elő, mert az öreg lik felőli területén található az agytörzs beékelődése végzetes, ugyanis ez a terület felel többek közt a légzésért és a keringés szabályozásáért.

Ha többet akar megtudni erről az állapotról, kattintson a Betegségek A-Z Talk & die szindróma szócikkére!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra