A kokainisták agyát számítógéppel modellezték

Amerikai kutatók számítógépes modellek segítségével elemezték a kábítószer által okozott elváltozásokat a központi idegrendszerben.

Ashwin Mohan és Sandeep Pendyam, a Missuri Egyetem tudósai az Elektronikai- és Komputer-Tervezés tanszék doktoranduszainak segítségével számítógépes modelleket hoztak létre, amelyek megkönnyíthetik a kokain agyban okozott károsító hatásainak felmérését. A modell által elemezhetőek a szinaptikus és kémiai változások, így sokkal hatásosabb leszoktató technikák és gyógyszerek válnak tervezhetővé a jövőben.

"Annak ellenére, hogy a kokainisták többsége nem válik agresszívvé az anyag megvonásakor, folyamatosan keresik a lehetőségét az újabb adag bevitelének. Kutatásaink szerint ennek az az oka, hogy igen erős kapcsolat áll fenn az agy jutalom-központja, és a döntések meghozásáért felelős régió között, így a normális esetben jutalomként, sikerélményként értékelt élmények többé nem elegendőek a jutalom-központ aktivizáláshoz. A modellek segítségével jelenleg azon dolgozunk, hogy megtaláljuk azt a kapcsolatot, amely "lezárja" a jutalomközpontot, ezzel kiiktatva a kokainfogyasztás legfőbb indokát" - nyilatkozta Pendyam.

Az agyban a leggyakoribb szinaptikus átvivőanyag a glutamát, és éppen ez az az anyag, amelynek fokozott termelődését mutatták ki a függők jutalomközpontjaiban. A legnagyobb probléma az, hogy a fokozott koncentráció miatt a receptorok egy része elhal, így tartós elváltozások alakulnak ki, amik viselkedési változásokat is okoznak, még a leszokást követően is.

"A szimulációnk kimutatta, hogy a rendszeres használók agyában a glutamát-továbbító fehérjék mennyisége tartósan, mintegy 40 százalékkal csökkent le. Ez azt jelenti, hogy az agy ekkor már nem képes önmagát szabályozni, így tartós pusztulás is bekövetkezhet az agyszövetben" - nyilatkozta Ashwin Mohan.

Mohan és Pendyham az eredmények tükrében tovább kutattak a megoldás után, és a kísérletekbe bevonták Satish Nairt, a az Elektronikai- és Komputer-Tervezés tanszék professzorát, és Peter Kalivast, a Dél-Karolinai Orvosi Egyetem Idegtudományi tanszékének tanszékvezető professzorát is. A Kalivas professzor laboratóriumában végzett állatkísérletek kimutatták, hogy a jutalomközpont más, eddig ismeretlen kapcsolatai viszont megerősödnek a kokain használat hatására, így lehetséges, hogy át tudják venni a kieső funkciókat.

"A jövőben szeretnénk egy olyan megbízható modellt kialakítani, amely meg tudja becsülni, hogy milyen hatással vannak bizonyos rehabilitációs gyógyszerek a függők agyi folyamataira. Amit idáig elértünk az is nagy előrelépés, hiszen egy rendszerszemléletű gondolkodásmód segítségével sikerült olyan információkat kiderítenünk a függők agyáról, amik nagyjából húsz éve hiányoznak a kokainfüggőséget kutató szakemberek számára" - nyilatkozta Mohan.

A Moham és Pendyam munkáját bemutató cikk a Neuroscience című folyóiratban jelent meg nemrég.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra