Hidegben ezért leszünk náthásak

A náthát gyakran csak megfázásként emlegeti a köznyelv, utalva arra, hogy hideg időben sokkal gyakrabban fordul elő a betegség. De vajon mi lehet ennek az oka?

Fontos leszögezni, hogy nem önmagában a hideg miatt fázunk meg. Számos vírusos fertőzés okozhat meghűlést, az esetekben közel felében ugyanakkor rhinovírusokkal van dolgunk. Ezek érintéssel és levegő útján egyaránt terjedhetnek emberről emberre, hogy aztán az orrjáratok sejtjeihez kapcsolódva szaporodni kezdjenek.

A megfázást nem közvetlenül a hideg okozza, de szerepet játszhat benne
A megfázást nem közvetlenül a hideg okozza, de szerepet játszhat benne

Milyen szövődményeket idézhet elő a megfázás? Részletek itt.

Pár évvel ezelőtt publikáltak egy tanulmányt a Clinical Microbiolody Reviews című orvostudományi folyóiratban, ami kimutatta, hogy a rhinovírusok könnyebben szaporodnak 37 Celsius-foknál hűvösebb környezetben. Az orrüregben ennél kicsit hűvösebb a hőmérséklet, ezért ideális táptalajt jelent a rhinovírusok szaporodásához. Egy másik, 2016-os finn kutatás pedig arra az eredményre jutott, hogy mind a hőmérséklet, mind a páratartalom csökkenése előnyös a kórokozók számára. Ezzel kapcsolatban az is kiderült, hogy a legtöbb fertőzés akkor történik, amikor a kültéri levegő hőmérséklete fagypont körülire süllyed.

Mindemellett nem a hideg idő az egyetlen oka annak, hogy télen gyakrabban fázunk meg. Mivel ebben az időszakban kevesebb természetes fénnyel érintkezünk, a szervezetünk kevesebb D-vitamint is termel, emiatt pedig meggyengül az immunrendszerünk. Ugyancsak fontos, hogy az évnek ebben az időszakában sokkal több időt töltünk zárt térben, ami szintén megnöveli annak esélyét, hogy érintkezzünk a vírusokkal.

A legjobb megelőzési módok

Persze a legjobb, amit tehetünk, a megelőzés . A fürdővizünkbe csepegtetett eukaliptuszolaj jót tesz a légutaknak, de egyébként is érdemes párologtatni ebben az időszakban, hogy kevésbé legyen száraz a beltéri levegő. Érdemes lehet megfontolni továbbá a D-vitamin étrendkiegészítő formájában történő szedését, illetve némi extra C-vitamint szedni tablettaként.

Menjünk ki a friss levegőre, amilyen gyakran csak tehetjük, ne hanyagoljuk el a testmozgást, valamint mindig ügyeljünk arra, hogy kellően melegen legyen az öltözetünk. A konyhai és fürdőszobai felületeket, kilincseket javasolt rendszeresen áttörölni valamilyen fertőtlenítő oldattal - a sima vízbe kevert fahéjolaj vagy kakukkfűolaj is megteszi. Emellett fordítsunk még a szokásosnál is nagyobb figyelmet a rendszeres kézmosásra.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra