Már lehet kérni az ingyenes influenza elleni oltást

Az elmúlt héten összesen 2700 fő fordult orvosához influenzaszerű tünetekkel, jelenleg nincs influenza aktivitás hazánkban. A védőoltást azonban most, a járvány kialakulása előtt érdemes kérni!

Influenzajárványról akkor beszélünk, ha az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma meghaladja a heti 15 ezret. A járvány csúcsa általában február-március hónapokra esik. A megelőzés jegyében azonban már kérhetjük háziorvosunktól az oltást, a rizikócsoportba tartozók pedig térítésmentesen kaphatják meg a vakcinát.

Mik az influenza tünetei?

Az a várandósok , a kisgyermekek, illetve a rossz általános egészségi állapotú emberek.

A vírusról és az oltóanyagról

Az influenza vírusa rendkívül változékony, időről időre módosul. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a hozzá beérkező jelentések alapján minden évben ajánlást dolgoz ki az influenza elleni vakcina összetételére. Fontos kiemelni, hogy az influenzavírusok változékonysága miatt az oltást évről évre meg kell ismételni: az előző évi védőoltás nem ad védelmet a következő szezonra. A háromkomponensű vakcina az idén a következő vírustörzseket tartalmazza:

  • A/California/7/2009 (H1N1)pdm09
  • A/Texas/50/2012 (H3N2)
  • B/Massachusetts/2/2012

A 2013/14-es szezonban - az elmúlt évekhez hasonlóan - 1,3 millió vakcina áll rendelkezésre a rizikócsoportokba tartozók térítésmentes oltásához. A

  • 65 év felettiek
  • a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők
  • a várandós nők
  • és az egészségügyi és a szociális intézményekben dolgozók

kérhetik a térítésmentes oltást háziorvosuktól. Ebben a szezonban is többféle szezonális influenza elleni vakcina kapható gyógyszertári forgalomban, így az oltóanyag azok számára is elérhető, akik nem jogosultak térítésmentes oltásra.

Fontos tudni, hogy egyetlen védőoltás - így a szezonális influenza elleni vakcina - sem garantál 100 százalékos védettséget. Az influenza esetében rendkívül nehéz megjósolni, hogy mely vírustörzsek lesznek felelősek a járványért. A három komponensből álló oltóanyaggal végzett oltás több influenzavírus ellen nyújt védelmet. Tudományos vizsgálatokkal alátámasztott tény, hogy a szezonális influenza elleni védekezés jelenleg ismert leghatékonyabb eszköze a védőoltás, amely biztonságos, és egyben segíthet elkerülni a kellemetlen tüneteket okozó, esetenként súlyos szövődményekkel járó betegséget.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra