Koronavírus: ez történik, ha együtt támad az influenzával

A koronavírus-járványt tovább súlyosbíthatja, hogy egyre jobban közelítünk az influenzaszezonhoz is. De mi történik, ha mindkét betegség egyszerre támadja meg a szervezetünket?

A északi féltekén lévő országokban október közepétől kezdenek megszaporodni az influenzás megbetegedések, Magyarországon pedig rendszerint január második felében hirdetik ki az influenzajárványt. Az idei évben várhatóan még veszélyesebb lesz ez az időszak, hiszen az influenza mellett egy másik vírussal, a SARS-CoV-2-vel is meg kell küzdenünk. Az Iflscience cikke szerint az Egyesült Államokban már azonosítottak olyan betegeket, akiknek a szervezetét egyszerre támadta meg mindkét kórokozó. De mennyire veszélyes, ha a két vírussal egy időben fertőződünk meg? Az ismereteink egyelőre korlátozottak, az orvosok ugyanakkor több esetet is dokumentáltak már.

Koronavírus és influenza: hasonlóságok, különbségek, kilátások A koronavírus-járvány második hulláma jó eséllyel egybeesik majd a szezonális influenza csúcsidőszakával. Emiatt különösen fontos, hogy ismerjük a két fertőzés közötti hasonlóságokat és különbségeket, valamint a védekezés lehetőségeit. Kattintson a részletekért!

Még mindig nem tudjuk pontosan, hogyan hat a két vírus együtt

A legutolsó ilyen esetet a kaliforniai Bay Area-ban diagnosztizálták. A Solano megyei Egészségügyi és Szociális Minisztérium néhány napja adott hírt egy olyan betegről, akinek a szervezetében egyszerre mutatták ki a koronavírust és az influenzavírust is. Bár komoly tünetei voltak, a hírek szerint teljesen sikerült felépülnie a betegségből.

Az influenza és a koronavírus elleni küzdelem is megterheli a szervezetünket. Fotó: Getty Images
Az influenza és a koronavírus elleni küzdelem is megterheli a szervezetünket. Fotó: Getty Images

Nem ő volt azonban az egyedüli, akit balszerencsés módon a két betegség egyszerre érintett. Az eső ilyen esetekről szóló jelentések már március 25-én megjelentek a The Lancet kiadványában. A tudományos lapban megjelent tanulmány szerint a járvány kiindulópontjának számító Vuhanból és a szomszédos régiókból 1054 koronavírusos beteget szűrtek az influenzavírusra is, és kilenc szervezetében mindkét kórokozó nyomaira bukkantak. Jó hír, hogy a kilenc beteg közül csupán egyetlen ember nem gyógyult meg a cikk publikálásának időpontjáig.

Azóta legalább 83 publikált jelentés érkezett világszerte olyan emberekről, akik egyszerre küzdöttek meg az influenzával és COVID-19-cel. Érdekes módon sok ilyen tanulmányban a kutatók azt találták, hogy az influenzafertőzés nem változtatott jelentősen a koronavírusos beteg állapotán. Ez a néhány tucat eset azonban a szakemberek szerint kevés lehet ahhoz, hogy pontos képet kapjunk a két betegség együttes hatásáról. Az orvosok ráadásul ritkán végzik el mindkét vírusra a tesztet, amennyiben kimutatják a koronavírust, úgy megkezdik a beteg gyógykezelését és nem vizsgálódnak tovább. Így a legtöbben nem is tudnak róla, hogy mindkét vírussal megfertőződtek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra