Az agyunknak is árt, ha sokáig dönt ágynak az influenza

Amikor ledönt a lábunkról az influenza, egy hét torokfájás és izomfájdalom után már hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy túl vagyunk a nehezén. Az ilyen vírusfertőzés azonban egy új kutatás szerint hosszútávú, hatást is gyakorolhat az agyunkra.

A kutatók szerint az influenzához és a herpeszhez hasonló vírusok sebezhetővé tehetik az agysejteket a későbbi degenerációval szemben, és megnövelhetik az olyan betegségek kialakulásának kockázatát, mint az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór. Ezek a vírusok ugyanis az agyba kerülve olyan immunválaszt - gyulladást - válthatnak ki, amely károsítja az agysejteket.

influenza agy nátha Parkinson-kór Parkinson-kór felismerése vírus vírusfertőzés
Az agyunknak tényleg árt, ha sokáig dönt ágynak az influenza?

Dr. Ole Isacson, a Harvard Orvostudományi Egyetem neurológus professzora a Science Translational Medicinekorábbi számában azt írja, hogy a vírusok és egyéb gyulladásokozók kiváltó tényezői lehetnek a leggyakoribb neurológiai betegségek némelyikének. Nem valószínű azonban, hogy egyetlen influenzás epizód jelentős károsodást okozna. Egy egész élethossz alatt azonban a sejtkárosodás felhalmozódik, és ez a környezeti stressztényezőkkel együtt a sejtek pusztulását, valamint az agyi betegségek kialakulását okozhatja. Isacson szerint az elkapott fertőzések számának eltérései magyarázhatják azt, hogy egy emberben 65 éves korában, vagy 95 éves korában alakul ki a Parkinson-kór .

A vírusfertőzést hamarosan követő gyulladás csökkentése valószínűleg visszaszorítja a sejtkárosodást és a későbbi agyi betegség kockázatát. Ezt egy 2011-ben 135 ezer férfi és nő részvételével végzett kutatás is alátámasztja, amelyből az derült ki, hogy azokban, akik ibuprofen gyulladáscsökkentőt szedtek, 30 százalékkal alacsonyabb volt a Parkinson-kór kialakulásának kockázata egy meghatározott hatéves időszakban, mint azokban, akik nem szedték a gyógyszert.

Isacson tanulmányában azt írja, hogy a vírusfertőzések az agyban többnyire észrevétlenül zajlanak le, és addig nem is mutatható ki e fertőzések teljes hatása, amíg súlyos degeneráció nem jelentkezik. Hetekkel a fertőzés után a gyulladásos molekulák, a citokinek koncentrációja tetőzik. A kutatók szerint ez a "citokinvihar" lehet felelős a vírusfertőzésekkel összefüggésbe hozható agysejtkárosodásért.

Isacson azt is hozzátette, hogy amennyiben a kutatóknak sikerül megtalálni a módját e tetőzés gátlásának, csökkenteni tudnák bizonyos neurológiai betegségek kockázatát. Ráadásul a szakértők azt is megpróbálhatnák meghatározni, mely vírusok okoznak különlegesen nagy citokinvihart, hogy ezáltal megtudhassák, mely fertőzések jelentenek nagyobb kockázatot az agyra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra