Nincsenek cserealkatrészek: így épülhetnek fel pillanatok alatt az élsportolók

Míg az átlagember évekig fájlalja egy egyszerű törés helyét, nem egy olimpikon úgy lép pályára, hogy nem is olyan régen még komoly sérülésekkel kellett szembenéznie. Vajon mi teszi lehetővé az ilyen látványos regenerálódást?

A hazai mezőnyben sem kell hosszan keresni azokat az olimpikonokat, akik nemrég még sérülésük miatti kényszerpihenőjüket töltötték.

Ilyés Ferenc, a férfi kézilabda válogatott csapatkapitánya például március legvégén, egy hazai, Gyöngyös elleni edzőmeccsen szerzett súlyos sérülést. Az eset a meccs első perceiben történt, rögtön lehetett tudni, nagy a baj. És valóban az volt, ugyanis a játékos külső bokatörést szenvedett, sérülése miatt pedig még aznap meg kellett műteni jobb lábát.

Ilyés most ennek ellenére a válogatott tagjaként lép a pályára, játékán pedig nyoma sincs tavaszi sérülésének. És bár az eset nem ilyen friss, de hasonló helyzetben van Barta Nóra műugrónk is, aki 2009-es gerincműtéte után most az olimpiai medencébe ugrik. Az operáció emléke pedig eredményére garantáltan nem lehet hatással, hiszen a sportoló már a műtétje utáni, 2010-es Európa-bajnokságon is bronzérmet szerzett.

Ugyancsak komoly problémák után tért vissza az élsporthoz Steinmetz Ádám pólósunk is, aki gerincpanaszai miatt két évet kihagyni kényszerült a csapat játékából. A tavalyi vízilabda világbajnokságra viszont már rendbe tették gerincét - nyakából eltávolították a beszakadt porckorong-elemet, annak helyére pedig csípőlapátjából építettek be egy csontdarabot. Így újra szórhatta a gólokat az ellenfél kapujába. Ahogyan most is, az olimpiai vízilabda csapat tagjaként.

Teljes erővel

Abban, hogy az olimpikonok rövid időn belül újra az élen lehetnek, egyéni adottságaik és remek regenerációs képességük mellett annak is szerepe van, hogy gyors felépülésüket a velük foglalkozó team - tagjai közt orvos, pszichológus, dietetikus és gyúró - is segíti. Sérülések gyógyítása esetén persze e körből az orvosok szerepe mindenképpen kiemelkedik.

"Ha élsportolóról van szó, és egy olyan jelentős világversenyről, mint például egy világbajnokság vagy egy olimpia, akkor az orvosok és a sportolók olyan kockázatot is felvállalnak, amire normális esetben nem lenne szükség. A mostani olimpia előtt is volt például olyan úszónk, akinek bordatörése és térszalagszakadása is volt. Ebben a szituációban pedig egy picit gyorsítanunk kell a csontok és szalagok regenerálódását" - mondja dr. Csepregi Beáta, úszóink keretorvosa. Majd hozzáteszi azt is, hogy nem élsportolónál az orvosok nem alkalmaznának olyan terápiát, amit ilyenkor bevetnek az olimpiai szereplés érdekében. Az olimpikonok esetében ugyanis olyan nem teljesen bizonyított módszereket is használnak, amelyek ártani garantáltan nem ártanak, viszont a korábban szerzett tapasztalatok alapján a regenerációs időt csökkenthetik.

Szabadon választva

Mint a keretorvostól megtudtuk, a gyógyulás gyorsítása érdekében már a hazai sportkórházban alkalmaznak egy olyan ultrahang készüléket is, amely segítheti, tempósabbá teheti a csontok regenerálódását. Ezt pedig az orvosok tipikusan akkor vetik be, ha valamely élsportoló csontját töri, a felépülésére rendelkezésre álló idő pedig záros. Csepregi doktornőtől azt is megtudtuk, hogy a sportorvosok kezében a hagyományos berendezések mellett már egy olyan lézeres eszköz is van, amelynek csontregenerációra gyakorolt hatása ugyan még nem bizonyított, de mivel nem árthat, hatása pedig biztató, szintén bevethető a tempósabb gyógyulás érdekében.

A harmadik, szintén a gyors regenerálódás érdekében alkalmazott módszer már sokkal ismertebb, az ugyanis a fizioterápia. Ennek alkalmazási módja élsportolók esetében ugyanakkor koránt sem a szokványos. Ezt a terápiát ugyanis az élsportolók számára a sportkórház gyógytornász szakemberei már egy picit másképp állítják össze, mint az átlagemberek esetében. A lényeg ugyanis ez esetben is az, hogy a terápia a rehabilitációt minél inkább gyorsítsa.

Dr. Csepregi Beáta Úszó olimpikonjaink második számú keretorvosa, aneszteziológiai és intenzív terápiás szakorvos. A fővárosi Nyírő Gyula Kórház intenzív osztályát vezeti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra