A törést követő évben a betegek harmada meghal

"Hiba lenne kizárólag női betegségnek tartani a csontritkulást, hiszen a betegek egyharmada férfi, és közöttük sokan nem is sejtik, hogy ők is érintettek lehetnek" - mondta Dr. Szekeres László, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Kht. orvos igazgatója Hévízen, az Oszteoporózis Világnapjához kapcsolódóan szervezett rendezvényen.

Csontritkulás

Magyarországon majdnem 1 millióan szenvednek csontritkulástól, azonban jó hír, hogy a hazai oktatási-továbbképzési rendszernek, illetve a legkorszerűbb kezelési lehetőségeknek köszönhetően Magyarország igen jól szerepel a nemzetközi összehasonlításban. A hazai eredményeket jól bizonyítja az is, hogy a többi európai országgal szemben egyedül hazánkban nem emelkedett a betegséggel járó típusos törések száma - hangzott el az eseményen.

A betegség az összes csontot veszélyezteti, leginkább viszont a csigolyatesteken, a csípő- és a csuklótájékon jelentkeznek a típusos törések. Ezek a törések sajnos sokszor komoly szövődménnyel, súlyos következményekkel is járhatnak. A csípőtáji törést elszenvedő betegek közel 30 százaléka például a törést követő első éven belül meghal.

Dr. Szekeres László felhívta a figyelmet arra, hogy éppen a súlyos következmények, és a tömeges érintettség miatt nagyon fontos tudni, hogy az oszteoporózis megelőzhető, és ezt lehetőleg már fiatal korban el kell kezdeni.

Körülbelül harmincéves korra éri el végleges fejlettségét az ember csontrendszere, vagyis a fiatalkori évek meghatározóak lehetnek abban, hogy mind mennyiségében (csonttömegében), mind minőségében jó és ellenálló csontjaink alakuljanak ki.

Az angol Nemzeti Oszteoporózis Társaság kezdeményezésére 12 éve rendezik meg minden évben az Oszteoporózis Világnapját. Az idén, Magyarországon Hévíz volt a házigazdája az egész napos programnak, a fürdőváros ugyanis kiemelkedő szerepet vállal a mozgásszervi, elsősorban a csontritkulásban szenvedő betegek ellátásában - hangsúlyozzák tájékoztatójukban a szervezők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra