Barátokkal a mellrák is könnyebben elviselhető?

A Kaiser Permanente legújabb kutatásai szerint könnyebben megbirkóznak a fájdalommal és más fizikai tünetekkel azok a mellrákosok, akik gyakran kerülnek "pozitív szociális interakcióba" olyan emberekkel, akikkel jól érzik magukat.

"Ez a mostani tanulmány kutatási eredményekkel is alátámasztja, hogy a szociális támogatás segíthet a fizikai tünetek enyhítésében" - nyilatkozta Candyce H. Kroenke , a Kaiser Permanente Kutatási Részlegének munkatársa.

"A szociális mechanizmusok, úgy tűnik, nagyban befolyásolhatják a fizikai állapotot." A szociális viszonyok és az életminőség kapcsolatát vizsgáló, mellrákosokkal készült kutatásból kiderült továbbá, hogy a kézzel fogható segítség (mondjuk a háztartási munka ellátása) befolyásolja leginkább pozitív irányban a végstádiumú melldaganatosok állapotát.

A Kaiser Permanente kutatásában 3139 mellrákos nő vett részt, akiknél mind 2006 és 2011 között diagnosztizálták a betegséget. A diagnózist követő két hónapban a résztvevők több kérdőívet is kitöltöttek szociális kapcsolataikról, érzelmi és fizikai életminőségükről, fizikai tüneteikről és arról, hogy milyen típusú segítséget kapnak barátaiktól és szeretteiktől.

Az eredmények szerint a szociálisan leginkább integrált páciensek - akik a legkiterjedtebb szociális hálózattal rendelkeztek - számoltak be a legjobb életminőségről a daganat elleni kezelések idején. A szociális támogatás főképp az érzelmi életminőségre volt hatással, a pozitív szociális interakciók, vagyis jó élmények pedig a fizikai állapoton segítettek a legtöbbet. A pozitív szociális ingerek nélkül élő betegek háromszor gyakrabban számoltak be alacsonyabb életminőségről és súlyosabb fizikai tünetekről.

"A jó élmények különösen fontosak az életminőség szempontjából. A betegeknek ki kell kapcsolódniuk, pihenniük kell és el kell terelniük a figyelmüket a betegségről. Ez főleg azért fontos, mert a pozitív szociális interakciók fiziológiai hatásai nagy valószínűséggel még a konkrét jó élmény után is tartanak" - mondta Kroenke.

A kézzel fogható támogatás - például a napi bevásárlás elintézése, vagy a háztartás körüli munkák elvégzése - szintén nagyon fontos a végstádiumú páciensek esetében: a kevésbé támogatott betegek 2,74-szer nagyobb eséllyel számoltak be arról, hogy életminőségük az átlagosnál is rosszabb, azokhoz képest, akiket rendszeresen kisegítették barátaik és szeretteik.

Az Egyesült Államokban évente 230 ezer nőt diagnosztizálnak melldaganattal és 2012-ig összesen 2,9 millió túlélőről tudnak a szakértők. Az ő esetükben különösen fontosak az életminőségre vonatkozó kutatások. Magyarországon évente körülbelül 7500 nőnél állapítanak meg mellrákot és 2800-an halnak bele a betegségbe.

A mostani vizsgálati eredményekről részletesen a Breast Cancer Research and Treatment című orvosi szaklapban olvashatnak az érdeklődők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra