Hipertónia: mérni kell!

A magas vérnyomás (hipertónia) népbetegséggé vált: hazánkban a felnőtt lakosság 20-25 százalékát, a 65 év felettiek több mint 50 százalékát érinti. Vagyis két-hárommillió embert.

Pontos számot azért sem lehet mondani, mert sok esetben késik a felismerés: az enyhén magas vérnyomásnak gyakran nincs olyan tünete, amelynek a beteg jelentőséget tulajdonítana. Nem fordul szakorvoshoz, folytatja korábbi életvitelét. Pedig az enyhe hipertóniát is kezelni kell. Ehhez persze komolyan kell venni a nem túl jelentősnek ítélt tüneteket: az indokolatlan szapora szívveréseket, a szívkihagyás érzését, a verejtékezést, a fáradékonyságot, a nagyobb fizikai terhelés nyomán fellépő fulladást. Ha valaki e tüneteket érzékeli magán, akkor tanácsos háromszor - különböző időpontokban -, ülve, pihent állapotban vérnyomást mérni a felkaron: a 140/90-es érték még elfogadhatónak számít, ennél magasabb esetében már érdemes háziorvoshoz fordulni.

A hipertónia megtámadhatja és károsíthatja a szívet, az agyi és veseereket. Azért fontosak a szűrővizsgálatok, hogy még a panasz- és szövődménymentes állapotban felismerhető legyen a betegség. A megfelelő kezeléssel megelőzhetők a szív-, agyi és veseszövődmények.

Mind a megelőzés, mind a kezelés szempontjából jelentős volt a Magyar Hypertonia Társaság közelmúltban megrendezett kongresszusa, amely figyelmet szentelt a gyógyításhoz elengedhetetlenül szükséges műszereknek, elsősorban a vérnyomásmérőknek is, hiszen a legfontosabb eljárás változatlanul a vérnyomás mérése. Többen hangsúlyozták, hogy a gyógyítás szempontjából rendkívül fontos a 24 vagy 48 órás megfigyelésre alkalmas vérnyomásmonitor (ABPM), s ennek EKG-monitorral összeépített változata, a Cardiotens készülék. Ebben a kategóriában új magyar gyártmányt is bemutattak a kongresszus résztvevőinek: a Meditech Kft. vérnyomást, szívműködést, valamint a páciens fizikai aktivitását együtt vizsgáló Card(X)plore nevű készülékét. Alkalmazásával sokrétű, statisztikailag is értékelhető információkat kaphat az orvos a vérnyomásról és a szív működéséről, amelyek segítségével - a szövődmények felismerésén túl - a tökéletesebb gyógyszerbeállítás is elvégezhető. Nem lényegtelen szempont: a legújabb készülékek elődeiknél sokkal kisebbek, és kevésbé terhelik a betegeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra