Nehézlégzés, nem múló köhögés, krákogás: a dohányzás a COPD tünetcsoport legfőbb felelőse

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) okait illetően nincs szükség találgatásra: tíz esetből kilenc a dohányfüst ártalmaira vezethető vissza.

Számos más kórképpel ellentétben a COPD, vagyis a krónikus obstruktív tüdőbetegség esetében teljesen egyértelműen megállapítható a kiváltó ok és meghatározható a megelőzés eszköze, ez a betegség ugyanis az esetek túlnyomó többségében a dohányzásra vezethető vissza. A prevenció legjobb módja tehát, ha egyáltalán nem gyújtunk rá – vagy, ha dohányzunk, most, azonnal felhagyunk vele.

Erős dohányosként a leszokás persze jóval kevésbé egyszerű, mint a kívülállók gondolnák - ezt minden nikotinfüggő igazolhatja, aki egyszer, kétszer vagy akár még többször megpróbált már leszámolni a szenvedélyével. Nekik azt üzenik a szakemberek, hogy ne adják fel: próbálkozzanak újra és újra, amíg sikerrel nem járnak. Fontos tudni, hogy bár egyeseknek sikerül pusztán az akaraterőre támaszkodva leszokniuk, a legtöbbek számára ez megvalósíthatatlan, ezért érdemes valamilyen gyógyszeres és/vagy pszichés támogató program segítségét igénybe venniük: szakszerű segítség mellett jelentős mértékben nő a leszokás valószínűsége.

Akármilyen régóta dohányzik, a leszokással jelentős egészségnyereség érhető el

Mivel Magyarországon európai és világviszonylatban is kiemelkedő a dohányfogyasztás, nem meglepő, hogy a tüdőbetegségekkel és az ezek nyomán bekövetkező elhalálozásokkal kapcsolatos hazai statisztikák is siralmas képet mutatnak. Magyarországon csaknem félmillióra teszik a COPD-ben szenvedők számát, ugyanakkor az ellátórendszerben az ilyen betegek csak egy részét tartják nyilván.

A COPD tünetei a légzési nehézség, a gyakori köhögés, a reggeli köpetürítés és esetenként a sípoló légzés. A légutakba kerülő káros anyagok hatására a hörgők nyálkahártyája megduzzad, fokozott váladéktermelődés kezdődik, akadályozva a légúti áramlást. A légzés - elsősorban a kilégzés - problematikussá válik, megnő a tüdőben rekedt levegő mennyisége. A betegség többnyire visszafordíthatatlan, hörgőszűkülettel és a tüdőszövet károsodásával, tüdőtágulással jár. A panaszok kezdetben jellemzően fizikai terheléshatására jelentkeznek, de mivel progresszív betegségről van szó, ha a kezelés elmarad, idővel állandósulhatnak, és nyugalmi állapotban is felléphetnek, megnehezítve a mindennapi életvitelt, munkavégzést.

Az esetek 80-90 százalékát idehaza is a dohányzásra vezetik vissza; ritkán azonban külső környezeti ártalom (légszennyezettség), hiányos táplálkozás és genetikai hajlam is okozhatja (és mindezek fel is erősíthetik), a légúti fertőzések vagy az allergia pedig súlyosbíthatják a tüneteket. Megfelelő kezeléssel ma már sokat lehet tenni a tünetek enyhítésért, a légzésfunkciók romlásának lelassításáért - szerencsés esetben akár tünetmentesség is elérhető –, de kizárólag abban az esetben, ha a beteg abbahagyja a dohányzást. Bár a tüdőszövetek károsodása miatt egy volt dohányos légzésfunkciója a leszokás után sem áll vissza az eredeti szintjére, e káros hatás kizárásával komoly mértékben csillapíthatók a tünetek. Akármilyen intenzív és régóta tartó dohányzásról van szó, minden esetben igaz az, hogy a leszokással jelentős egészségnyereség érhető el, még időskorban is.

A dohányzás ártalmairól való párbeszéd sosem veszít aktualitásából, a napokban azonban fokozott figyelem irányul a témára: minden év novemberének harmadik csütörtökén tartják a nemzetközi "Ne gyújts rá!" mozgalom világnapját, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a kapcsolódó, életveszélyes szövődményekre, és a leszokást segítő módszerekre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra