A tehéntej rossz a csecsemőnek!

Bár az anyatejes táplálás a legtökéletesebb és leginkább követendő, annak hiányában tilos a tehéntej adása 1 éves kor alatti kisbabáknak, helyette inkább a modern tápszerek használatát tartja a gyermekek egészségének szempontjából jónak a Magyar Gyermekorvosok Társasága - hangzott el a Cumisüveg és Tudomány elnevezésű sajtóbeszélgetésen, Budapesten.

Ha az édesanyának nincs elég teje, akkor a lehető legrosszabb megoldás a tehén- vagy kecsketej adása, mivel ezekben a tejekben az anyatejnél háromszor több fehérje, háromszor-ötször több só,

Ez árt a kisbabájának!

négyszer több ásványi anyag van, ezek pedig súlyosan megterhelik a gyermek veséjét és emésztőrendszerét, növelik a felnőttkori szív- és érrendszeri betegségek előfordulását - ismertette a veszélyforrásokat dr. Szabó László a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke.

A hígítás azért nem megoldás, mert a tehén- és kecsketej kalóriatartalma ugyanannyi, mint az anyatejé, így ha kétszeresére vagy háromszorosára hígítjuk, akkor a gyermek nem jut elegendő kalóriához, nem fog megfelelően fejlődni, minőségileg éhezik.

- A tehén- és kecsketejben ugyanakkor sokkal kevesebb a vas, ez vérszegénységet okozhat és rontja a gyermek értelmi képességeit is. Ráadásul az anyatejjel ellentétben az állati tejben nincs úgynevezett élelmi rost sem, amire a bélrendszer egészséges baktériumflórájának kialakulásához lenne szükség - mondta dr. Dezsőfi Antal gasztroenterológus.

A még fejletlen emésztő- és bélrendszer működését megzavarja az állati tej, így a gyermek később is hajlamos lehet betegségekre, allergiára - tette hozzá a szakorvos.

A beszélgetésen több alkalommal is elhangzott, hogy a szoptatás, az anyatejes táplálás a legegészségesebb, az anyatej tartalmazza mindazt, amire egy csecsemőnek szüksége van élete első fél évében, és a szakma azt vallja, hogy a kisgyermek 1 éves koráig a fő táplálék továbbra is az anyatej, melyet a hozzátáplálás szabályai szerint kell kiegészíteni néhány egyéb élelmiszerrel.

A Magyar Gyermekorvosok Társasága ismertette annak a reprezentatív felmérésnek az eredményeit, amelyben - egy tápszergyártó cég támogatásával - édesanyákat kérdeztek ki arról, hogyan és mivel táplálják kisgyermeküket.

Kiderült, hogy az édesanyák 60 százaléka szoptatja gyermekét fél éves korig, azonban szakemberek megdöbbentőnek tartják, hogy a csecsemők 14 százaléka kap tehéntejet 6-12 hónapos kora között, az 1. születésnapjához közeledve pedig már minden ötödik gyerek fogyaszt tehéntejet.

Téves ismereteik vannak sok édesanyának a tejből készült élelmiszerek bevezetéséről is. Bár ez káros, a 10 hónaposnál fiatalabb csecsemőknek mégis a fele már hetente többször tejterméket kap, és egy éves kora előtt minden második gyermekek tejalapú édességet eszik.

- Vesét és emésztést megterhelő tejfehérje és a magas ásványi anyag tartalom mellett az ízesített tejdesszertek ezért károsak az egy évnél fiatalabbak számára, mert hirtelen megemelik a vércukorszintet, így a kisgyermek ugyanebből az édességből kér újabb adaggal, a számára szükséges zöldséget, gyümölcsöt, életkornak megfelelő húst és gabonaféléket pedig elutasítja. Ez az étkezési forma elhízáshoz és cukorbetegséghez vezet - mondta Kajáry Cecília dietetikus, aki hozzátette, hogy a tejdesszerteket sokan használják jutalmazásra is, ami a felnőttkori nassolás kialakulásához vezethet.

A Magyar Gyermekorvosok Társaságát a kutatási eredmények májusi ismertetése óta több szoptatással foglalkozó szakmai szervezet is támadta, hogy egyrészt tápszergyártó cég által szponzorált kutatást ismertet, másrészt nem áll ki ugyanilyen határozottan és tevékenyen a szoptatás támogatása mellett.

A La Leche Liga Magyarország és a "Szoptatásért" Magyar Egyesület közös közleményükben , amelyben hivatkoznak az Egészségügyi Világszervezet 1986. május 16-i Közgyűlésére, ahol kijelentették, hogy "...a csecsemők speciális készítményekkel (úgynevezett 'követő tápszerekkel') történő táplálása teljességgel szükségtelen."

A szoptatást támogató szervezetek arra hívják fel a figyelmet, hogy az egészségügyi dolgozókat és a családokat abban kellene segíteni: az édesanya a szülés után azonnal szoptathasson. Sokkal több figyelmet kell fordítani arra, hogy az édesanyákat hozzáértők tanítsák meg szoptatni, illetve segítsenek a szoptatás fenntartásában.

Anyatejes táplálás

A sajtóbeszélgetésen feltett kérdésekre válaszolva a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke cáfolta, hogy a szoptatás ellenében támogatnák a tápszereket.

Dr. Szabó László azt mondta, hogy a társaság eddig és ezután is az anyatejes táplálást tartja a legmegfelelőbbnek fél éves korig kizárólagosan, fél és egy éves kor között továbbra is az anyatej legyen a fő táplálék, és elfogadják az egy éven túli szoptatás hasznát is. Azt hangsúlyozta azonban, hogy amennyiben egy édesanya nem tud elég anyatejet biztosítani gyermekének, akkor a tápszer adását támogatják a tehén- és kecsketejjel, illetve bármilyen más étkezéssel szemben.

Kéky Kira

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra