Zöldségekkel a zöld hályog ellen
Bár a zöldhályog egyelőre gyógyíthatatlan szembetegség, a zöld növények, a nitrátban gazdag élelmiszerek és a szemorvosi ellenőrzés segíthet a betegség megelőzésében, illetve korai felismerésében.
Mi az a zöld hályog?

Könnyezik, viszket, fáj: milyen betegségeket jelez szemünk?
Egy álmatlan éjszaka vagy klóros vizű uszoda után általában egyértelmű, mi a baj a szemünkkel. Néha azonban előfordulhat, hogy a megszokottnak tűnő rendellenesség valamilyen súlyosabb betegségre utal. Kattintson!
Az előjelek időben kiderülhetnek
Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész főorvosa szerint a rendszeres szemvizsgálattal már korai stádiumban felismerhető a glaukóma, és így a látás is megmenthető. Akik valamilyen szempontból veszélyeztetettek, évente érdemes szemészeti szűrésen részt venni, ugyanis van két jel, amelynek megléte felhívhatja a figyelmet erre a kórra. Az egyik a látóideg speciális elváltozása, a másik a magas szemnyomás.Fontos a nitrátbevitel
Amerikai kutatók szerint a zöld növények és a nitrátban gazdag élelmiszerek csökkentik a zöld hályog kialakulásának kockázatát. A 26 évig tartó kutatásba csaknem 64 ezer embert vontak be, akik valamennyien elmúltak 40 évesek és korábban nem állapítottak meg náluk nyílt zugú zöld hályogot.A résztvevőket öt csoportra osztották, amelyek közül az első csoport napi 240 mg nitrátot, az ötödik pedig 80 mg-ot vitt be. A vizsgált időszak végére 1483 esetben diagnosztizáltak nyílt zugú zöld hályogot, és az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb nitrátot fogyasztó csoportnál 20-30 százalékkal alacsonyabb volt a betegség kialakulásának az esélye.
Nitrát tartalmú élelmiszerek
A nitrátion a kutatók szerint segít magasan tartani a vér oxigéntartalmát, épp ezért csökkenti az érszűkületet, a vérnyomást és megelőzheti a veszélyes véralvadási folyamatokat. Különösen egy növény rendelkezik a zöld hályog megelőzésének szempontjából kiemelkedő tulajdonságokkal: a kelkáposzta. További élelmiszerek, amelyeket magas nitrát tartalmuk miatt érdemes gyakran beépíteni az étrendbe: káposzta, zöldsaláta, spenót, zöldbab, retek- és gyökérfélék.Kinek ajánlott a rendszeres szemészeti szűrés?
- Akiknek a családjában már előfordult ez a betegség.
- Akik egyéb betegségük miatt szteroidtartalmú készítményeket szednek.
- A dializált és a transzplantált vesebetegeknek.
- A 40 év felettieknek.